Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-02-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-02-18
Polscy lekarze wyróżnieni przez Konferencję Amerykańskich Ortopedów Wojskowych
Wyróżnienie SOMOS nigdy dotąd nie spotkało uczonych spoza USA
Wyróżnienie SOMOS nigdy dotąd nie spotkało uczonych spoza USA

Podczas Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych (SOMOS) wyróżniono polskich lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego(WIM), którzy dokonali analizy obrażeń, jakich doznają podczas wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego żołnierze jadący pojazdem opancerzonym. Był to pierwszy raz, kiedy wyróżnienie to powędrowało do uczonych spoza Ameryki.

W warunkach wojny partyzanckiej - takiej jak w Iraku czy Afganistanie - do głównych zagrożeń należą improwizowane urządzenia wybuchowe (IED), nazywane przez żołnierzy "ajdikami". Mogą być one sporządzane z najrozmaitszych materiałów wybuchowych - starej amunicji, prochu, a nawet nawozów sztucznych. Często intalowane na drogach, mogą być detonowane zdalnie lub za pomocą mechanicznego zapalnika. Wybuch "ajdika" o dużej mocy potrafi zabić bądź zranić nawet członków załogi czołgu, nie mówiąc o lżejszych pojazdach.

Praca polskich ortopedów dotyczyła właśnie żołnierzy rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) w Afganistanie (w ramach tzw. Projektu AFGAN, którego celem jest opracowanie metod lepszej ochrony żołnierzy).

"Konferencja - mówi mjr lek. Jakub Ziółek - była okazją do zaprezentowania poziomu polskiej medycyny wojskowej. Nie mamy się czego wstydzić. Przeciwnie, przysłuchując się dyskusjom i rozmawiają w kuluarach dostrzegliśmy, że nasza ortopedia jest na podobnym poziomie, co w innych państwach. Mamy też takie same problemy związane z leczeniem najtrudniejszych przypadków."

AFGAN to projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym". Realizowany jest od trzech lat we współpracy z Politechniką Śląską, Wojskową Akademią Techniczną i Akademią Sztuki Wojennej. Dzięki badaniom doświadczalnym, poligonowym, symulacyjnym i komputerowym a także badaniom żołnierzy bezpośrednio poszkodowanych podczas wybuchu, eksperci opracowują sposoby lepszej ochrony, np. odpowiednie konstrukcje energochłonne.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także