Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-09-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-09-12
Polscy naukowcy pracują nad metodą krystalizacji białek
Naukowcy otrzymali na swój projekt grant Narodowego Centrum Nauki
Naukowcy otrzymali na swój projekt grant Narodowego Centrum Nauki

Nowoczesne leki projektowane są na podstawie informacji o budowie struktury danego białka (np. wirusa). W tym celu konieczna jest krystalizacja białek, która nie zawsze jest procesem łatwym do osiągnięcia. Zespół kierowany przez dr Agnieszkę Szumną pracuje nad "rusztowaniem" z peptydów, które ułatwi krystalizację białek. Na przeprowadzenie prac naukowcy otrzymali grant Narodowego Centrum Nauki.

Aby dowiedzieć się jak wygląda struktura białka trzeba najpierw otrzymać jego kryształ i potem poddać go działaniu promieniowania rentgenowskiego. Gdy to się uda, wówczas za pomocą komputera można zaprojektować coś co mogłoby dawać efekt terapeutyczny.

Białka to bardzo skomplikowane struktury, o nieregularnych kształtach, rozmaitych właściwościach powierzchni i niektóre z nich wcale nie chcą tworzyć kryształów. Krystalizacja innych może trwać lata. Polscy naukowcy pracują nad metodą, która może jednak znacząco przyśpieszyć ten proces.

"W planach mamy opracowanie układu-rusztowania z wielu mniejszych cząsteczek białkowych - peptydów - mówi dr Szumna. Peptydy - zastosowane w tym rusztowaniu - można porównać do klocków Lego, bo jest ich niezwykle dużo, można je ze sobą łączyć i obecnie, po wielu latach badań, umiemy już zrobić to w sposób przewidywalny. Z takich klocków Lego chcemy zbudować porowaty szkielet, który pomoże dużym białkom ustawiać się w regularne cząsteczki. Takie rusztowanie ułatwi układanie się białek w sposób uporządkowany, umożliwiając krystalizację białek i określenie ich struktury."

W pierwszej kolejności naukowcy zaczną pracę z nieco "łatwiejszymi" i bardziej znanymi białkami. Jeżeli białko jest zupełnie nowe i prawie niczego o nim nie wiemy, to proces krystalizacji może się wprawdzie udać od razu, ale zazwyczaj trwa to kilka lat.

Tego rodzaju szkielety konstruują już naukowcy z innych ośrodków naukowych, ale budowane były dotąd ze znacznie prostszych, a jednocześnie bardzo wytrzymałych cząsteczek. Te znane już komercyjnie materiały stosowane są np. do przechowywania wodoru czy dwutlenku węgla.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także