Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-10-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-10-25
Szpital w Prokocimiu prowadzi nowatorskie badania nad leczeniem wcześniaków
W projekcie biorą udział lekarze z Polski i Norwegii
W projekcie biorą udział lekarze z Polski i Norwegii

Właśnie zakończył się pierwszy etap badań mających pomóc w leczeniu wcześniaków, które prowadzi się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Naukowcy próbują ustalić wpływ genów na zwiększone zagrożenie np. przewlekłą chorobą płuc, retinopatią wcześniaczą (zaburzeniem, które prowadzi do pogorszenia wzroku, a nawet do ślepoty).

Lekarze przebadali 119 wcześniaków z Polski. Interesował ich szczególnie wpływ podawania wcześniakom tlenu na ich rozwój. Badano krew pobraną od dzieci i obserwowano, jak jej komórki reagują na różne czynniki, jakie mają mechanizmy obronne. W tym celu wykorzystano metodę tzw. mikromacierzy, która pozawala dokładnie zbadać genom dziecka na podstawie zaledwie kilku kropel krwi.

Eksperymentalna część badań była prowadzona na zwierzętach. Naukowcy w laboratorium Instytutu Pediatrii Rikshospitalet Uniwersytetu w Oslo poddawali noworodki myszy działaniu zwiększonej ilości tlenu i sprawdzali, jaki ma to wpływ na rozwój ich płuc oraz tworzenie się naczyń w tylnej części oka.

"W naszych badaniach sprawdzamy jak zachowują się geny ludzkie i bardzo podobne do nich geny myszy - mówi prof. Mirosław Bik-Multanowski. Szukamy mechanizmów powstawania ciężkich powikłań pojawiających się u niektórych wcześniaków. Jeśli dowiemy się które geny odpowiedzialne są za ciężką chorobę płuc i pogorszenie a nawet utratę wzroku u niektórych, bardzo małych noworodków, będziemy mogli lepiej chronić najbardziej zagrożone dzieci, specjalnie dla nich modyfikując metody leczenia."

Są to pierwsze tego typu badania na świecie. Być może ich efektem w przyszłości będą daleko idące zmiany w metodach diagnozowania i leczenia przedwcześnie urodzonych dzieci. Program badawczy prowadzony jest jednocześnie w Krakowie, Warszawie i w Norwegii. Sfinansowany został w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w kwocie 4 mln zł.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
gazetakrakowska.pl, wyborcza.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także