Kręgosłup jest bardzo ważnym elementem narządu ruchu stanowiącym podstawę naszego ciała. Główną funkcją kręgosłupa jest utrzymywanie naszego ciała w pozycji pionowej, stabilizacja sylwetki i ochrona rdzenia kręgowego. Ze względu na spełniane funkcje stelaża dla pozostałych kości jest narażony na liczne zwyrodnienia i urazy. Ewolucyjnie jest przystosowany do przenoszenia dużych obciążeń statycznych i dynamicznych. Neutralną dla kręgosłupa jest pozycja stojąca pozwalająca na zachowanie fizjologicznych krzywizn i równomierne rozłożenie sił naciskających na krążek międzykręgowy, potocznie dysk. Niestety postęp cywilizacyjny powoduje zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej. Zakłócona zostaje równowaga sił działających na kręgosłup, co skutkuje wypychaniem krążków międzykręgowych i korzeni nerwowych a w rezultacie powstają uciski powodujące ból. Przyczyną chorób kręgosłupa są wszelkie zmiany strukturalne lub urazowe oddziałujące na elementy układu nerwowego takie jak rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe. Zaburzenia czuciowe i ruchowe wywołują ból w miejscach niedotkniętych bezpośrednio chorobą.
Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa
Bóle kręgosłupa mogą wynikać z szeregu różnorodnych chorób, zwyrodnień i urazów. Lokalizacja, intensywność i czas trwania bólu może zależy od bardzo wielu czynników. Znaczenie ma styl życia, ciężka praca fizyczna, jak i długotrwałe spędzanie czasu w pozycji siedzącej, aktywność fizyczna, rodzaj wykonywanej pracy, sposób odżywiania, nadmierna waga ciała i inne czynniki ryzyka związane z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa. Bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Bezpośrednimi przyczynami bólu kręgosłupa są: wypadnięcia dysku, nadwyrężenia mięśni lub więzadeł, zapalenia kości i stawów, osteoporoza i wszelkie skrzywienia kręgosłupa. Bóle kręgosłupa zawsze wymagają kontaktu z lekarzem, bo znacznie utrudniają każdą aktywność fizyczną i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Nowoczesne metody diagnostyczne pomagają ustalić przyczynę bólu i wybranie odpowiedniej metody leczenia.
Metody leczenia kręgosłupa
Wybór metody leczenia jest złożony, zależy od rodzaju i zaawansowania schorzenia. W lekkich przypadkach pomaga farmakoterapia z zastosowaniem leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych rozkurczowych. Ważne w leczeniu zachowawczym jest odciążenie kręgosłupa często poprzez zmniejszenie wagi i ustabilizowanie prawidłowej postawy. Szczególnie pomocne są zabiegi fizykoterapeutyczne i ćwiczenia zastosowane do rehabilitacji kręgosłupa. Najczęściej zastosowane leczenie zachowawcze – rehabilitacja kręgosłupa przynosi ulgę w bólu. Jednak w zaawansowanych przypadkach chorób kręgosłupa konieczna jest pomoc zespołu ortopedów i neurochirurgów specjalizujących się w leczeniu schorzeń kręgosłupa. W klinice Carolina Medical Center (https://carolina.pl/centrum-leczenia-chorob-kregoslupa/) w Warszawie i w Gdańsku wykonuje się pełny zakres zabiegów chirurgii kręgosłupa od operacji klasycznych po nowoczesne małoinwazyjne techniki chirurgiczne. Nowoczesne zabiegi z wykorzystaniem metod endoskopowych wiążą się małą utratą krwi, mniejszymi dolegliwościami bólowymi, krótszym pobytem w szpitalu i znacznie krótszym okresem rehabilitacji. Zabiegi małoinwazyjne są bardzo skuteczne, a ilość powikłań jest minimalna.
- Autor:
- Carolina Medical Center
- Źródło:
- Linkhouse
- Dodał:
- xtech.pl Serwisy branżowe - współpraca
Czytaj także
-
Sucha Igłoterapia: Skuteczne leczenie bólu mięśniowo-powięziowego
W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z różnymi schorzeniami mięśniowo-powięziowymi, takimi jak napięte mięśnie, bolesne stawy, punkty...
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
-
-
-
-