Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2013-07-16
Nowoczesna i efektywna higiena jamy ustnej, czyli krótki przewodnik po irygatorach

Pacjenci odwiedzający gabinet stomatologiczny często dziwią się, że mimo systematycznej higieny jamy ustnej nie potrafią zapobiec powstawaniu ubytków, kamienia nazębnego i wiążących się z tym chorób: próchnicy i paradontozy. Niestety, niektórych zmian nie da się uniknąć, jednak najczęstszą przyczyną problemów z zębami ciągle jest ich nieprawidłowa lub niewystarczająca higiena. Pacjenci są zaskoczeni, że klasyczny zestaw: pasta plus szczoteczka może być niewystarczający. Niestety, szczoteczka nie poradzi sobie z utrzymaniem czystości w obszarach przestrzeni międzyzębowych. Do higieny tych newralgicznych miejsc powinno się używać nici dentystycznych lub coraz popularniejszych, irygatorów. Producenci irygatorów dbają, by urządzenia były poręczne, a ich stosowanie przyjemne i nie nastręczające problemów - tutaj znajdziesz szczegółowe informacje o irygatorach do zębów.

Irygator-braun-oral-b
Irygator-braun-oral-b

Nawyki dotyczące higieny jamy ustnej powinny być kształtowane nie tylko od najmłodszych lat, ale nawet od pierwszych miesięcy życia dziecka! Niestety ten element treningu czystości pozostawia wiele do życzenia. W Polsce prawie każde dziecko ma próchnicę! Światowa Organizacja Zdrowia narzuciła wręcz obowiązek zmniejszenia odsetka dzieci z próchnicą do 80%. Mamy czas do 2020 roku. Wyrabiając zdrowe nawyki u naszych dzieci nie zapominajmy o przestrzeni międzyzębowej, która powinna być czyszczona codziennie! Irygator będzie nam w tym szczególnie pomocny.

Irygatory są wyjątkowo polecane osobom z aparatami ortodontycznymi, mostami i koronami protetycznymi, implantami, kieszeniami dziąsłowymi oraz paradontozą. Urządzenia są tak skonstruowane, by można je było dostosować do swojego stylu życia. Wyróżniamy więc irygatory stacjonarne i przenośne.

irygator Panasonic
irygator Panasonic

Stacjonarny irygator do zębów najlepiej sprawdza się w domu ze względu na większy rozmiar urządzenia i pojemnika na płyn. Jednocześnie są to urządzenia bardziej trwałe i starczą na dłuższy okres użytkowania. Zdecydowanymi faworytami tej kategorii są modele Waterpik WP 100 (około 390 złotych) oraz irygator Oral-b (około 380 złotych). Firma Waterpik oprócz standardowej oferty posiada także profesjonalne irygatory dentystyczne dla dzieci (około 340 złotych). Na ciekawe i ekologiczne rozwiązania postawiła z kolei firma SoWash. Irygatory tej marki podłącza się do kranu, nie wymagają więc zbiorniczków na wodę. Ponadto Irygatory SoWash (około 100 złotych) nie podłącza się do prądu, nie potrzebują też baterii.

Irygatory bezprzewodowe świetnie poradzą sobie w podróży. Są lekkie, niewielkie, zasilane na baterie lub wbudowany akumulatorek. Wśród irygatorów tego typu bardzo konkurencyjne są modele firmy Sonicare Air Floss (około 400 złotych), Panasonic (około 200 złotych), i bezprzewodowy model Waterpik WP-450 E2 ULTRA, idealny dla osób z aparatem ortodontycznym (około 300 złotych).

Irygator Waterpik
Irygator Waterpik

 Możliwe jest dokupienie do irygatorów odpowiednich końcówek, czyli tak zwanych dysz - tu znajdziesz ofertę końcówek do irygatorów. Dostępne są między innymi specjalistyczne końcówki do irygacji kieszonek dziąsłowych, czyszczenia aparatów ortodontycznych, mostów czy koron protetycznych. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych gwarantuje utrzymanie higieny na najwyższym poziomie, a co za tym idzie, uchronienie się przed większością chorób jamy ustnej.

Autor:
Shop-dent.pl
Źródło:
Shop-dent.pl
Dodał:
SHOP DENT Wojciech Madej