Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-02-15
Wizyta u onkologa - przebieg i przygotowanie

Onkologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami nowotworowymi. Skupia się nie tylko na leczeniu, ale również diagnozowaniu, dlatego jeśli chcemy stwierdzić, czy wykryta zmiana ma charakter złośliwy, czy też nie, musimy zgłosić się do onkologa. Nie w każdym przypadku będzie nam potrzebne skierowanie. Na zwykłą konsultację do specjalisty możemy zapisać się sami, za to rejestracja do Poradni Chirurgii Onkologicznej może już wymagać oficjalnego druku. Co jeszcze musimy wiedzieć o pierwszej wizycie u onkologa i jak się do niej przygotować?

1. Umów się na wizytę

Jak już wspomniano, do umówienia się na wizytę, nie potrzebujemy skierowania. Rejestrację można przeprowadzić telefonicznie lub osobiście. Konieczne będzie za to posiadanie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz dowodu osobistego. Wystarczy więc podać swoje dane i cierpliwe czekać na termin wizyty. Niektóre poradnie oferują możliwość zapisania się na wizytę online, możemy to zrobić m.in. za pośrednictwem strony jednego z gabinetów chirurgii onkologicznej chirurgia-onkologia.com.pl/chirurg-onkolog.

2. Szczegółowy wywiad

Wywiad to pierwszy etap konsultacji lekarskiej. Jest on bardzo ważny, dlatego nie należy zatajać żadnych informacji. Podczas wizyty pacjent powinien dokładnie opisać swoje objawy i dotychczasową historię leczenia. Cenną informację stanowi fakt o przeszłości medycznej naszej rodziny, tj. czy w rodzinie występowały choroby nowotworowe. Jeżeli nie posiadamy takiej wiedzy, to jeszcze przed wizytą warto zainteresować się bliżej tym tematem. Być może, któryś z członków rodziny pomoże nam uzupełnić te informacje. Wywiad przeprowadzony może być przez lekarza lub pielęgniarkę, która założy historię naszej choroby.

3. Przeprowadzenie badania

Badanie odbywa się bezpośrednio po rozmowie z pacjentem. Podczas jego trwania lekarz może zadawać różnego rodzaju pytania dotyczące dolegliwości bólowych, ich natężania i czasu występowania. To na tym etapie specjalista ocenia, czy zostaliśmy zakwalifikowani do dalszego leczenia. Jeżeli tak, to otrzymujemy kolejny termin badań, tym razem bardziej szczegółowych, których celem będzie rozpoznanie nowotworu.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Wybierając się na pierwszą wizytę do poradni onkologicznej, powinniśmy się odpowiednio przygotować, tylko dzięki temu będziemy mogli rzetelnie odpowiadać na pytania zadawane w czasie wywiadu. Warto więc dokładnie rozpisać historię naszych chorób, a także zapisać nazwy przyjmowanych obecnie leków oraz niepokojących nas objawów. Badanie u wielu osób może wywołać stres, gdyż jest to sytuacja niecodzienna, przez co łatwo można zapomnieć, co dokładnie mamy do przekazania. Notatki sprawią, że o wszystkim będziemy pamiętać. Sprawdźmy również czy którykolwiek z naszych członów rodziny chorował na raka. Tak przygotowani z pewnością udzielimy wszystkich, istotnych informacji.                                                                                                                                          

Autor:
chirurgia-onkologia.com.pl
Źródło:
chirurgia-onkologia.com.pl

Czytaj także