Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-12-24   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-12-24
"Sztuczna nerka" dostępna także w Polsce
Na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 mln Polaków
Na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 mln Polaków

Metoda dializy działająca podobnie do ludzkiej nerki od połowy grudnia dostępna jest także w Polsce. Dializa jest stosowana u osób z niewydolnością nerek, ponieważ ich własne nerki nie są w stanie pełnić prawidłowej funkcji.

Obecnie stosowane metody dializy – zarówno hemodializa konwencjonalna, jak i dializa otrzewnowa (wykorzystująca jako filtrującą błonę półprzepuszczalną otrzewną pacjenta) – dobrze usuwają z krwi małe i mniejsze średnie cząsteczki, ale mają ograniczone możliwości usuwania większych średnich cząsteczek. Tymczasem obecność tych substancji w organizmie może powodować wiele szkód, np. powodować rozwój stanów zapalnych i zwiększać ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Poza tym, utrzymywanie się we krwi dużych średnich cząstek powiązano z wyższą śmiertelnością pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

Nowa hemodializa jest określana jako rozszerzona, ponieważ wykorzystany w niej dializator THERANOVA posiada innowacyjną błonę, pozwalającą skutecznie usuwać z krwi duże średnie cząstki oraz toksyny mocznicowe, co dotychczas nie było osiągalne przy zastosowaniu konwencjonalnej hemodializy.

Co ważne, dializator THERANOVA jest kompatybilny ze sprzętem stosowanym powszechnie do hemodializy. „Pozwoli to stacjom dializ stosować skuteczniejszą terapię bez konieczności inwestowania w dodatkowy specjalistyczny sprzęt.

W Polsce rocznie dializowanych jest ok. 20 tys. pacjentów, z czego 19 tys. poddawanych jest hemodializie, a około 1 tys. dializie otrzewnowej (określanej też mianem dializy domowej).

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :