Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-04-08   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-04-08
44-letniej kobiecie znikają kości
Mat. pras.
Mat. pras.

Lekarze zdiagnozowali niezwykle rzadką chorobę Gorhama-Stouta u 44-letniej kobiety. Medycyna do tej pory zna tylko 64 przypadki tej choroby. Polega ona na stopniowym zaniku masy kostnej.

Pacjentka odwiedziła lekarza z dolegliwościami bólowymi i brakiem możliwości ruchu lewego ramienia. Zdjęcie rentgenowskie wykazało uszkodzenie kości ramiennej, które normalnie byłoby oznaką nowotworu, ale wyniki biopsji wykluczyły taką ewentualność. Dopiero 18 miesięcy później lekarze dokonali zaskakującego odkrycia o defragmentacji jej kości.

To schorzenie nazywane jest przez niektórych chorobą „zanikających kości" - kości niszczeją w wyniku wchłaniania komórek budujących. „British Medical Journal" podkreśla, że medycyna do tej pory zna tylko 64 przypadki tej choroby. Jej przyczyny pozostają nieznane.

Z powodu swojej rzadkości, choroba jest trudna do zdiagnozowania, a prognozy dotyczące stanu zdrowia nieprzewidywalne. Nie ma na nią lekarstwa. Działania podejmowane przez lekarzy mają na celu usuwanie niszczonych kości i podawanie bisfosfonianów, które zapobiegają utracie masy kostnej.

Choroba Gorhama-Stouta może dotknąć jedną lub wiele kości na raz, w tym ramiona, nogi, szczękę czy miednicę. Gdy choroba dotknie kręgosłup lub podstawę czaszki, może doprowadzić do paraliżu. W niektórych przypadkach dochodzi do uszkodzenia klatki piersiowej, co może okazać się śmiertelne.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
wprost.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :