Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-08-26   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-08-26
Amerykanie pracują nad inteligentnym bandażem
Mat. pras.
Mat. pras.

Naukowcy z University of California w Los Angeles, Tufts University w Medford i Purdue University w West Lafayette zaprezentowali prototyp inteligentnego bandaża, który posiada czujniki temperatury i pH znajdujące się na powierzchni cienkiej, elastycznej taśmy medycznej. Wynalazek ten może się okazać użyteczny dla pacjentów z trudnymi do wyleczenia przewlekłymi ranami, takimi jak owrzodzenia nóg i stóp.

Bandaż wyposażony jest w mikroprocesor, który na podstawie informacje przesyłanych przez czujniki uruchamia hydrożelowy element grzejny lub uwalnia leki. Posiada także funkcję przesyłania wiadomości do smartfona pacjenta. Choć wynalazek powstał z myślą o ranach powstałych w wyniku zadrapań czy przecięcia naskórka, może być przydatny do opatrywania przewlekłych rana, które mogą doprowadzić do poważnych infekcji i problemów zdrowotnych, jeśli nie są prawidłowo leczone.

Główną trudnością, z jaką musieli poradzić sobie wynalazcy było znalezienie odpowiednich elementów od elektronicznych podgrzewaczy, które ogrzewają hydrożel uwalniający lek do ultraczułych czujników pH skóry, tlenu i temperatury zdolnych do wykrywania objawów infekcji. Kolejnym celem jest będzie przetestowanie bandaża pod kątem przyspieszania gojenia się ran.

Czujniki elektroniczne umieszczane są na elastycznej taśmie metodą zbliżoną do sitodruku, wykorzystywanego do umieszczania nadruków na koszulkach. Dzięki temu produkcja inteligentnego bandaża nie powinna być bardzo kosztowna. Innowacyjny bandaż może okazać się pomocny w radzeniu sobie z wieloma schorzeniami. Mógłby na przykład monitorować poziom glukozy we krwi u chorych na cukrzycę i automatycznie dostarczać odpowiednie dawki insuliny.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
pulsmedycyny.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :