
Wydatki na opiekę medyczną w USA są najwyższe na świecie. Nie przekłąda się to jednak na poziom zdrowia Amerykanów, który jest z kolei jednym z najniższych. Takie dane zaprezentowane zostały w raporcie Global Burden of Disease Study opublikowany przez „Lancet".
Twórcy raportu przeanalizowali 195 krajów na podstawie danych z lat 2010-2015. Na ich podstawie oceniano czy poziom zdrowia obywateli pokrywa się ze statusem ekonomicznym danego kraju. W raporcie najgorzej wypadły Rosja, Białoruś i Ukraina. Tuż przed nimi uplasowały się m.in. Republika Południowej Afryki oraz Stany Zjednoczone. W przypadku USA jest to zaskakujące, ponieważ kraj ten przeznacza najwięcej na opiekę medyczną (16% PKB).
Polska znalazła się wśród państw, w których poziom zdrowia obywateli jest tylko nieco niższy od poziomu gospodarki. W Europie do tych krajów zaliczono również Austrię, Czechy, Słowację, Rumunię oraz Bułgarię. Polska wypadła w nim lepiej niż Stany Zjednoczone, ale gorzej niż kraje Europy Zachodniej. Najwyższy poziom zdrowia odnotowano we Francji, Hiszpani i Szwecji.
Główny autor raportu Christopher Murray z University of Washington w Seattle twierdzi, że niedostateczny poziom zdrowia Amerykanów wynika z tego, że rozpowszechniona jest wśród nich otyłość, a jednocześnie wysokie są koszty opieki medycznej. Jako przykład w raporcie wymienia się testy alergiczne, za które w USA trzeba zapłacić co najmniej 2 tys. euro, a dzienny pobyt chorego na oddziale intensywnej terapii kosztuje 10 tys. euro.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyczny montaż THT z 99,4% skuteczności
System stereowizji opracowany przez inżynierów VissaviTech pozwala na skrócenie czasu montażu THT nawet do 4,7 sekund w przeliczeniu na komponent...
-
Dlaczego regularne badanie wzroku jest kluczowe dla zdrowia oczu?
W dzisiejszym świecie, gdzie większość z nas spędza wiele godzin przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, zdrowie naszych oczu staje...
-
-
-
-