
Kilka miesięcy temu chińscy naukowcy opublikowali w czasopiśmie Nature artykuł, w którym wyjaśniali przyczynę starzenia się. Międzynarodowy zespół badawczy pod auspicjami Uniwersytetu w Bonn obalił jednak jego główne założenie. Starzenie pozostaje zatem wciąż zagadką.
Chiński artykuł wywołał poruszenie wśród ekspertów na całym świecie. Naukowcy z Azji twierdzili, że można przewidzieć. jak długo będą żyły młode nicienie, dokonując jedynie prostych pomiarów. Ich metoda polegała na tym, że do wnętrza mitochondriów robaków wprowadzali fluorescencyjną sondę zwaną cpYFP.
Wielu biologów uważa mitochondria za ważny biologiczny zegar, który napędza proces starzenia. Do tej pory jednak nie udało się przedstawić przekonujących dowodów na rzecz tej teorii. Próbował tego dokonać chiński zespół kierowany przez En-Zhi Shena. Ich sonda wskazywała ilość wolnych rodników uwalnianych w czasie pracy mitochondriów. Jak sądzili, im większa jest ta ilość, tym szybciej starzeć się będzie dany organizm.
Ustalenia te zostały jednak podważone. Udowodniono, że cpYFP nie jest w stanie mierzyć ilości wolnych rodników na pierwszym miejscu, ponieważ jej sygnały są reakcją na zmieniające się pH wewnątrz mitochondrium.
"Z opublikowanych danych dotyczących robaków nie możemy wyciągnąć wniosku, że poziom wolnych rodników determinuje długość życia - mówi dr Markus Schwarzländer. Sonda cpYFP nie jest w stanie dostarczyć na to dowodów." Dodał także, że związek między sygnałami sondy, a długością życia robaków jest mimo wszystko ekscytujący. Konieczne są jednak dalsze badania, które pozwolą zinterpretować tę zależność.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Skarpetki nieuciskające – komfort i zdrowie dla Twoich stóp
Skarpetki to jeden z podstawowych elementów garderoby, który często wybieramy bez większego zastanowienia. Tymczasem ich jakość i sposób wykonania...
-
-
-