Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-08-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-08-27
Chorzy na SM chcą brać udział w eksperymentalnej terapii olsztyńskich naukowców
Eksperymentalna terapia ma potwierdzić przydatność nowej metody
Eksperymentalna terapia ma potwierdzić przydatność nowej metody

Naukowcy z Katedry Neurologii i Neurochirurgii UWM w Olsztynie rozpoczęli w lipcu eksperymentalny program leczenia stwardnienia rozsianego (SM) przy użyciu komórek macierzystych. Chęć uczestnictwa w programie zgłosiło wielu chorych.

Do tej pory komórki macierzyste podano dziewięciu osobom, z czego trzech pacjentów otrzymało je w środę. Kolejni chorzy zjawią się na podanie komórek jeszcze w tym tygodniu. Terapia w ramach eksperymentu medycznego obejmie w sumie 30 chorych z postacią wtórnie postępująca stwardnienia rozsianego. Dla pacjentów jest ona bezpłatna.

Projekt badawczy - będący eksperymentem - ma spowolnić przebieg choroby i poprawić jakość życia pacjentów. Stwardnienie rozsiane SM ma kilka postaci klinicznych. Najczęściej występująca postać to rzutowo-remisyjna. Pacjenci będący w tej fazie choroby mają możliwości leczenia: istnieją programy lekowe finansowane z NFZ, a także komercyjne. Kiedy faza rzutów i remisji SM ustąpi, choroba przechodzi w postać wtórnie postępującą. Wówczas choroba powoli, ale nieubłaganie postępuje. Objawia się w pogłębiającej się niesprawności w wyniku zaniku mózgu. Dla tych pacjentów w zasadzie nie ma żadnego leczenia, poza leczeniem objawowym.

Badanie jest skonstruowane tak, aby przyniosło dowody weryfikujące przydatność metody w leczeniu SM. W trakcie projektu naukowego część pacjentów początkowo otrzyma placebo, aby efekty porównać z wynikami uzyskanymi u pacjentów otrzymujących komórki macierzyste. Ostatecznie wszyscy uczestnicy badania przejdą terapię komórkami macierzystymi.

Lekarze liczą na złagodzenie tempa procesów zanikowych, które odbywają się w zaawansowanej fazie choroby. Do badania przyjmowani są pacjenci, których sprawność w 10 stopniowej skali określającej niesprawność chorego (EDSS) wynosi pomiędzy 6 a 8. Są to pacjenci, którzy albo chodzą już o kulach - albo poruszają się na wózku inwalidzkim. Mają zaś w perspektywie leżenie w łóżku.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także