Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-11
Co po projekcie ludzkiego genomu?
Foto: sxc.hu
Foto: sxc.hu

Ludzki mikrobiom, definiowany jako ogół mikroorganizmów zamieszkujących ciało człowieka, jest w dalszym ciągu mało poznanym elementem ekosystemu. Poznanie wzajemnych interakcji między poszczególnymi mikroorganizmami i ludzkim organizmem może być kluczowe w analizie złożonych schorzeń i zaburzeń związanych z ludzką otyłością. Mikrobiom ludzki ze względu na swoją istotę jest często nazywany „drugim genomem".

Nowy raport opublikowany przez Federation of American Societies for Experimental Biology (FASEB), stanowi ważny krok, przybliżający naukowców do stworzenia mapy ludzkiego mikrobiomu. Taka mapa umożliwia badanie wpływu żywności, leków i innych elementów środowiskowych na ciało człowieka.

Według doktor Kjersti M. Aagaard z Uniwersytetu w Houston, przyczyn ludzkich chorób nie należy szukać manipulując ludzkim genomem, ale wprowadzając pewne zmiany w diecie i skupiając uwagę na skuteczności terapii antybiotykowych. Aagaard wraz ze swoim zespołem przeprowadziła badanie kohortowe polegające na analizie przesiewowej próbek pochodzących od 300 osób w wieku 18-40 lat o średnim współczynniku BMI równym 24 Próbki pochodziły z różnych miejsc ciała i były pobierane dwa lub trzy razy od tej samej osoby. W efekcie zebrano 11 174 próbek, z których otrzymano 12 479 próbek DNA, i przekazano następnie do ośrodków zajmujących się sekwencjonowaniem materiału genetycznego. W ten sposób naukowcy chcą poznać stan mikrobiomu badanych osób w zależności od diety, chorób i stosowanych leków.

Redaktor naczelny FASEB Journal, w którym został zamieszczony artykuł opisujący badanie twierdzi, że ma ono charakter pionierski i może rzucić światło na badania nad wewnętrznym środowiskiem człowieka.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
eurekalert.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także