
Jak ostrzega U.S. Food and Drug Administration (FDA) codzienne zażywanie aspiryny może pomóc w zapobieganiu atakowi serca lub udarowi osobom, które w przeszłości doświadczyły juz podobnego załamania zdrowia. Osoby, które nie chorowały nigdy na te schorzenia, mogą jednak reagować na aspirynę inaczej.
Dane kliniczne zebrane od lat 90. rzeczywiście pokazują, że codzienna mała dawka aspiryny może pomóc w zapobieganiu ponownemu zawałowi lub udarowi. Są to dawki rzędu 80 miligramów w porównaniu do 325 miligramów zawartych w zwykłej tabletce.
Jednak jak pokazały ostatnie badania, prewencyjne zażywanie aspiryny przez osoby, które nie doświadczyły zawału ani udaru, nie przynosi żadnego pozytywnego efektu, natomiast może powodować niebezpieczne efekty uboczne, takie jak krwawienie w mózgu lub żołądku.
Jak dotąd nie ma dowodów na to, że prewencyjne zażywanie aspiryny przez osoby, które nie miały nigdy udaru ani ataku serca, ale posiadają chorych na te schorzenia w rodzinie, przynosi jakieś pozytywne efekty.
Każdy, kto rozważa włączenie małych dawek aspiryny do codziennej diety powinien przedyskutować to z lekarzem, który pomoże oszacować możliwe zyski i straty. Należy także pamiętać, że aspiryny nie należy łączyć z niektórymi innymi lekami i w przypadku jej regularnego zażywania trzeba dokładnie przeczytać informacje o nich z etykiety.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
USG w ciąży. Jak odczytać wyniki badania?
Wyniki badania USG w ciąży zawierają liczne oznaczenia, których prawidłowa interpretacja może być nieco kłopotliwa. Nierzadko do jednego terminu...
-
Rejestratory danych w placówkach medycznych
W dobie cyfryzacji i automatyzacji coraz większą rolę w placówkach medycznych odgrywają nowoczesne systemy monitorujące. Wśród nich szczególne...
-
-
-
-
-
-