Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-08   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-08
Cukrzyca co roku zabija w Polsce 30 tys. osób
Pexels, CC0
Pexels, CC0

Eksperci biorący udział w posiedzeniu parlamentarnych zespołów ds. cukrzycy i podstawowej opieki zdrowotnej zgodzili się, że potrzebna jest w Polsce długofalowa strategia walki z tą chorobą. Przypomniano, że z powodu cukrzycy i jej powikłań co roku umiera w Polsce ponad 30 tys. osób.

Dane te przedstawił dr Jakub Gierczyński, specjalista w dziedzinie ekonomii i ochrony zdrowia. Stwierdził, że w 2017 r. bezpośrednio z powodu cukrzycy zmarło 8 tys. osób, a w 2016 – 6 tys. Znacznie więcej osób umiera jednak z powodu powikłań cukrzycowych. W zeszłym roku było to aż 26 tys. W 70% tych przypadków, przyczyną były choroby sercowo-naczyniowe, będące wynikiem powikłań cukrzycy.

Jak zauważyła diabetolog z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA dr Alicja Milczarczyk, w Polsce nie są refundowane leki, które mają udowodnioną skuteczność leczenia w powikłaniach naczyniowo-sercowych. Według badań na skutek ich stosowania ryzyko zgonu obniża się od 22 do 38%.

Na cukrzycę choruje obecnie około 3 mln Polaków, z których 85 do 90% cierpi na cukrzycę typu drugiego. Państwo polskie wydało na walkę z cukrzycą w 2013 roku 7 mld zł. Mimo to wciąż nie powstała żadna długofalowa strategia walki z tą chorobą.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :