
Naukowcy donoszą, że regiony mózgu związane z pamięcią kurczą się wraz z procesem starzenia się i zjawisko to występuje w nasilonej formie u osób z chorobami układu nerwowego. Autorzy badań opublikowanych w "Journal of Neuroscience" twierdzą, że ten spadek objętości powoduje ogólne obniżenie się zdolności poznawczych i jest dowodem na istnienie genetycznych uwarunkowań mogących prowadzić do choroby Alzheimera.
"Nasze wyniki wskazują na specyficzny schemat zmian w strukturze mózgu, które mogą służyć jako wskaźnik początkowej fazy choroby Alzheimera" - mówi Nathan Spreng z Cornell's College of Human Ecology.
Spreng razem z Garym R. Turnerem z York University in Toronto przebadali dane 848 osób zbierane w trakcie ich dorosłego życia. Pochodziły one z otwartej bazy danych Open Access Series of Imaging Studies and the Alzheimer's Disease Neuroimaging Initiative (ADNI).
Naukowcy odkryli, że wielkość tzw. "sieci domyślnej" w mózgu (fragmenty mózgu, które łączy się ze zdolnościami do tworzenia myśli - np. pamięcią) zmniejsza się zarówno w przypadku zwyczajnego jak i patologicznego starzenia się. Największy spadek objętości występuje jednak u chorych na Alzheimera oraz u tych, u których Alzheimer rozwinął się z łagodnych form poznawczego upośledzenia.
"Wyniki naszych badań - dodaje Spreng - dają podstawy do rozwijania sieciowego modelu chorób układu nerwowego, w którym postępujące zmiany w mózgu odniesione zostałyby do sieci tworzonych przez połączone ze sobą regiony mózgu."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sucha Igłoterapia: Skuteczne leczenie bólu mięśniowo-powięziowego
W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się z różnymi schorzeniami mięśniowo-powięziowymi, takimi jak napięte mięśnie, bolesne stawy, punkty...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-