Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-18   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-18
Czy jesteś zdrowa/-y? Odpowiedź masz we krwi!
Pixabay, CC0
Pixabay, CC0

Ruszyła kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi!" zachęcająca do badania krwi. Morfologia krwi obwodowej to proste badanie, dzięki któremu można wykryć wiele chorób krwi. Należy je wykonywać przynajmniej raz w roku.

Kampania „Odpowiedź masz we krwi!" została zorganizowana z myślą o wczesnym wykrywaniu chorób krwi i szpiku, w tym nowotworów hematologicznych. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) w ciągu ostatnich trzech dekad liczba nowych zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego i chłonnego wzrosła w Polsce ponad dwukrotnie.

"Objawy chorób hematologicznych są niespecyficzne - mówi dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie prof. Ewa Lech-Marańda - mogą przypominać infekcje (np. gorączka, poty – szczególnie nocne, osłabienie), ale również jednym z objawów chorób hematologicznych, wynikających z zaburzeń odporności, mogą być nawracające zakażenia. Dlatego też wczesna diagnostyka – kluczowa dla powodzenia terapii – może być utrudniona."

Według prof. dr hab. n. med. Wiesława W. Jędrzejczaka nie wykorzystujemy potencjału morfologii krwi obwodowej. Badanie to jest skuteczne choćby w wykrywaniu białaczek. "Kiedyś w Polsce - mówi prof. Jędrzejczak - 20% przypadków tej choroby wykrywanych było w morfologii krwi obwodowej wykonywanej rutynowo w ramach okresowych badań medycyny pracy, teraz zaledwie 2 proc. Statystyki wskazują natomiast, że w innych krajach Europy w badaniu tym wykrywa się nawet do 40% wszystkich przypadków białaczek."

Kampania edukacyjna „Odpowiedź masz we krwi" jest wspierana m.in. przez Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów, Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii. Patronat honorowy nad kampanią objęli konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, prof. dr hab. n. med. Wiesław W. Jędrzejczak oraz konsultant krajowy w dziedzinie medycyny pracy, lek. Paweł Wdówik.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :