Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-01-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-01-18
Czy można obliczyć ryzyko złamania przy osteoporozie?
Przez 7 lat badano prawie tysiąc kobiet
Przez 7 lat badano prawie tysiąc kobiet

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Politechniki Śląskiej w Gliwicach stworzyli algorytm do oceny ryzyka złamań związanego z rozwojem osteoporozy. Jest on oparty na kilkuletnich badaniach prowadzonych na grupie kobiet po 55. roku życia z powiatu raciborskiego.

Przebadano niemal tysiąc kobiet po 55. roku życia. W przypadku każdej z pacjentek zgromadzono ponad 200 danych dotyczących klinicznych czynników ryzyka osteoporozy. Następnie każdego roku w ankiecie telefonicznej zbierano informacje dotyczące występowania nowych złamań. Dane z tych obserwacji posłużyły do stworzenia kalkulatora ryzyka złamań.

Opracowania algorytmu podjęły się dr inż. Aleksandra Werner i dr inż. Małgorzata Bach z Politechniki Śląskiej. "Wykorzystałyśmy zaawansowane metody selekcji cech - mówi dr Werner - by ostatecznie z ponad 200 parametrów wybrać pięć najistotniejszych. Badania wskazywały, że ryzyko wystąpienia złamania zwiększały wcześniejsze upadki i złamania, stosowane glikokortykosteroidy oraz niska gęstość mineralna kości w obrębie szyjki kości udowej. Ważną informacją był też wzrost pacjenta. Na tej podstawie stworzyłyśmy matematyczny model, który ułatwia prognozowanie ryzyka wystąpienia złamania w perspektywie 5 lat."

Algorytm będzie przydatny w codziennej praktyce lekarskiej, również jako wskazówka w dalszym postępowaniu terapeutycznym. Z algorytmu będą mogły także korzystać samodzielnie kobiety po 55. roku życia, czyli grupa najbardziej narażona na wystąpienie osteoporozy.

"Teraz, dzięki opracowanemu przez nas kalkulatorowi - mówi prof. Wojciech Pluskiewicz, pomysłodawca projektu - dysponując wynikiem takiego badania każda kobieta będzie mogła samodzielnie sprawdzić procentowe ryzyko wystąpienia złamań i w razie potrzeby udać się do specjalisty."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :