Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-08   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-08
Czy uda się stworzyć bioniczną trzustkę?
Maxpixel, CC0
Maxpixel, CC0

Konsorcjum Bionic, którego liderem jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki pracuje nad stworzeniem bionicznej trzustki, której wykorzystanie zastąpi kiedyś konieczność przewlekłej insulinoterapii. Według założeń bioniczne trzustki miałyby być drukowane w technologii 3D pod kątem konkretnego przypadku.

Bioniczna trzustka nie tylko zapobiegnie rozwojowi powikłań związanych z cukrzycą, ale przede wszystkim spowoduje, że chory nie będzie musiał czekać na narząd do przeszczepu i brać leków zabezpieczających przed odrzutem.

Do dalszych prac polskim naukowcom potrzebna jest jednak wysokospecjalistyczna drukarka 3D, która pozwoli na sterylny druk płatków trzustkowych. Takie urządzenie kosztuje 140 tys. zł. Fundacja prowadzi zbiórkę na jego zakup w ramach kampanii #Pomóżnamruszyćzrobotą. Do akcji można dołączyć, wchodząc na stronę https://fundacjabirn.pl/wspieraj-drukarke-3d/.

Tworzenie tkanek za pomocą technologii druku 3D jest bardzo obiecującą i coraz bardziej rozpowszechnioną metodą. Lekarzom udało się już przeszczepić pęcherz i tchawicę wykonane na drukarkach.

W skład konsorcjum Bionic – obok Fundacji Badań i Rozwoju Nauki - wchodzą także: Politechnika Warszawska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus oraz spółka MediSpace. Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :