
W Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu powstała platforma informatyczna, która ma wspierać ponadregionalną współpracę nad badaniami innowacyjnych technologii medycznych. Narzędzie, które ma umożliwić współpracę naukową i realizację wspólnych prac z partnerami z innych ośrodków, kosztowało 9 mln zł.
Platforma ma służyć do przesyłania oraz współtworzenia i wykorzystywania dokumentów, analiz, raportów, wyników i projektów przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. „Dzięki tej platformie do 2020 r. zostanie rozwinięta współpraca pomiędzy co najmniej setką partnerów z kraju i zagranicy w obszarze naukowo–badawczym" – mówi koordynator projektu, Waldemar Pudlo z FRK.
Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego realizacja trwała od stycznia ubiegłego roku, a wykonawcą było konsorcjum, którego liderem była Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.
Na platformę składa się przewodowa i bezprzewodowa infrastruktura sieciowa, centrum obliczeniowe i przetwarzania danych oraz specjalistyczny portal informatyczny do wewnętrznej i zewnętrznej komunikacji oraz współpracy naukowej. Rozbudowa i modernizacja sieci zwiększy przepustowość przesyłu danych i zminimalizuje ryzyko ewentualnych awarii. Z kolei klaster baz danych pozwoli nie tylko na ich bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie w jednym miejscu, ale również ułatwi dostęp uprawnionym użytkownikom zewnętrznym.
Sam program będzie się składał z trzech elementów. Pierwszy to segment dostępny wyłącznie pracownikom Fundacji, związany z prowadzeniem prac badawczych w jednostce. Drugi element to przestrzeń otwarta dla wszystkich internautów zainteresowanych pracami badawczymi w zakresie innowacyjnych technologii medycznych. Wreszcie trzeci, najważniejszy obszar platformy dostępny będzie wyłącznie po zalogowaniu dla partnerów naukowych w ramach kooperacji związanej z realizacją wspólnych działań.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyzacja THT – podstawa sukcesu to renomowani partnerzy
Integracja rozwiązań dostarczanych przez znanych dostawców, pozwala na skuteczną automatyzację montażu THT. Taka sytuacja ma miejsce w...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-