
Naukowcy z Cancer Research UK na Uniwersytecie w Glasgow odkryli, że gen pierwotnie łączony z białaczką może się okazać usilnie poszukiwanym celem dla opracowywanych leków do terapii pacjentów z potrójnie negatywnym rakiem piersi.
Zespół uczonych z Glasgow zbadał poziom białka produkowanego przez gen RUNX1 w próbkach guzów od 483 pacjentek z różnymi odmianami raka piersi. Okazało się, że pacjentki chore na potrójnie negatywnego raka piersi, w których komórkach wykryto RUNX1, przeżywały rzadziej niż te, które tego białka nie posiadały. Według statystyk chore na potrójnie negatywnego raka piersi, u których testy na RUNX1 dały pozytywny wynik, mają czterokrotnie mniejsze szanse na przeżycie.
W Wielkiej Brytanii każdego roku u 4800 do 16 100 kobiet diagnozuje się potrójnie negatywnego raka piersi. Choroba ta jest trudna do leczenia, ponieważ w tym przypadku komórki rakowe nie zawierają receptorów dla hormonów takich jak estrogen i progesteron, które są celami dla terapii wykorzystujących tamoxifen, albo białka HER2, które jest celem trastuzumabu.
Odkrycie powiązania poziomu RUNX1 z potrójnie negatywnym rakiem piersi otwiera nowe możliwości dla pracy nad lekami dla tej choroby. "Obecnie odsetek prawie dwóch kobiet z potrójnie negatywnym rakiem piersi na trzy przezwycięża tę chorobę w ciągu 20 lat. Jednak musimy zrobić więcej i jak najszybciej potrzebujemy kolejnych badań jak to - w szczególności dotyczących mniej zbadanych form tej choroby – aby być w stanie uratować więcej ludzkich żyć" - mówi dr Kat Arney, rzecznik Cancer Research UK.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Turbina stomatologiczna ze światłem LED czy bez
Wybór odpowiedniej turbiny stomatologicznej może znacząco wpłynąć na jakość i komfort wykonywanych zabiegów. Współczesne technologie oferują...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-
-