Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-05-13   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-05-13
Hałas wpływa na zaburzenia pracy serca
Pixabay, CC0
Pixabay, CC0

Wywołane hałasem zdenerwowanie może powodować migotanie przedsionków, a przez to zwiększać nawet ryzyko udarów. Według badania opisanego na łamach „International Journal of Cardiology", hałas, a właściwie wywołane nim rozdrażnienie ma związek z zaburzeniami pracy serca.

Posługując się danymi na temat 15 tys. osób w wieku od 35 do 74 lat, naukowcy z Uniwersytetu Johanna Gutenberga w Moguncji wykazali kolejną, nieznaną wcześniej zależność - wpływ na zaburzenia pracy serca.

„W kilku badaniach - mówi prof. Thomas Münzel, jeden z autorów nowej publikacji - z udziałem zdrowych ochotników i pacjentów z chorobą wieńcową oraz w badaniach przedklinicznych udało nam się już pokazać powiązanie między hałasem, a chorobami układu krążenia. Jednak do tej pory, żadne badanie jasno nie pokazywało, w jakim stopniu rozdrażnienie z powodu hałasu może powodować arytmię."

Badanie po raz pierwszy pokazuje, że rozdrażnienie wywołane różnymi źródłami hałasu w ciągu dnia i w nocy związane jest z większym ryzykiem migotania przedsionków. W szczególności pokazano, że na rytm serca silniej działa zdenerwowanie pojawiające się nocą

Aż u 23% osób doświadczających ekstremalnie wysokiego rozdrażnienia hałasem pojawiło się to zaburzenie, podczas gdy cierpiało z jego powodu tylko 15% uczestników projektu, którzy byli wolni od wpływu hałasu.

„Odkrycie zależności między wywołanym hałasem rozdrażnieniem a migotaniem przedsionków jest ważne i może wyjaśnić, dlaczego hałas może zwiększać ryzyko udaru. Jednak nie powinno się zapominać, że hałas uszkadza zdrowie także bez pojawiania się rozdrażnienia."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :