
17 marca przedstawiciele najważniejszych polskich placówek naukowych oraz firm farmaceutycznych podpisali umowę dotyczącą utworzenia Polskiej Platformy Innowacyjnej Neuromedycyny „InnoNeuroMed". Będzie to pierwsza w naszym kraju platforma technologiczna łączącą naukowców i przedsiębiorców z dziedziny neuromedycyny, neurobiologii i farmacji.
Z inicjatywą stworzenia platformy wyszli prof. Leszek Kaczmarek, kierownik Pracowni Neurobiologii Molekularnej z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, prof. Adam Szewczyk, dyrektor Instytutu oraz dr Maciej Wieczorek, prezes zarządu Celon Pharma S.A. Porozumienie to zwiększa szanse na zyskanie środków unijnych.
"Choroby układu nerwowego są największym wyzwaniem stojącym przed współczesną medycyną i systemem opieki zdrowotnej – mówił prof. Kaczmarek, koordynator naukowy. Koszty terapeutyczne i społeczne chorób układu nerwowego w UE sięgają 800 mld euro rocznie, co oznacza, że przekraczają łączne wydatki na zwalczanie nowotworów, chorób układu krążenia i cukrzycy. Z tej sumy 500 mld to koszty związane z chorobami psychicznymi. Chodzi nie tylko o koszty leczenia, ale także domy opieki i koszty pośrednie – na przykład zwolnienia czy renty."
Być może dzięki platformie „InnoNeuroMed" powstaną nowe leki i metody diagnostyczne. Za jej pośrednictwem będą się mogli spotykać naukowcy i przedstawiciele przemysłu. "Bez spotkań naukowców nie ma rozwoju nauki, bez firm farmaceutycznych nie ma wdrożeń" - dodał Kaczmarek.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co się opłaca przy współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi?...
Inspirowana potrzebami nauki oraz biznesu współpraca w zakresie nowych technologii, pozwala na poszukiwanie rozwiązań usprawniających procesy...
-
Skarpetki nieuciskające – komfort i zdrowie dla Twoich stóp
Skarpetki to jeden z podstawowych elementów garderoby, który często wybieramy bez większego zastanowienia. Tymczasem ich jakość i sposób wykonania...
-
-
-
-
-
-