
Sejm uchwalił dzisiaj nowelizację ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW), która przewiduje utworzenie na tej uczelni kierunku lekarskiego wraz z prowadzącym go Collegium Medicum. Projekt przygotowała grupa posłów PiS.
Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym wymienia warunki, które uczelnia musi spełnić, aby otworzyć kierunek ogólnoakademicki. Musi ona m.in. wcześniej prowadzić taki sam kierunek praktyczny - co na UKSW nie miało jednak miejsca. Dlatego autorzy projektu nowelizacji ustawy o utworzeniu UKSW w Warszawie zaproponowali wyłączenie tego wymogu. Wyłączenie to nie zwalnia jednak uczelni z obowiązku uzyskania od ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego zgody na utworzenie kierunku lekarskiego.
Projekt został poparty przez 359 posłów w tym klub Platformy Obywatelskiej. "Choć początkowo mieliśmy wątpliwości co do tego projektu - mówi Kinga Gajewska z PO - bo mógł wyglądać tak jak specjalne traktowanie jednej uczelni katolickiej, to jednak zapewniono nas, że w Ustawie 2.0 (...) te formalne przeszkody, które były jedynie błędem legislacyjnym zostaną systemowo rozwiązane."
"To jest szansa dla tysięcy studentów - mówił z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) - na zdobycie dobrego zawodu, a dla dziesiątek, setek tysięcy pacjentów to jest szansa na szybszy dostęp do opieki medycznej na najwyższym poziomie. Jeżeli 85 tys. lekarzy spośród 172 tys., którzy mają prawo wykonywania zawodu - lekarzy i lekarzy dentystów ma wiek powyżej 50 roku życia, to tutaj nie można czekać."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesna recepcja w prywatnym gabinecie medycznym
W jaki sposób sprawić, by nasza prywatna placówka medyczna zyskała w krótkim czasie zaufanie pacjentów? To proste. Musimy zrobić wszystko,...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-
-