Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-27
Kobiety w ciąży coraz częściej cierpią na depresję
Pexels, CC0
Pexels, CC0

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach „JAMA Network Open", depresja i zaburzenia lękowe u kobiet w ciąży występują o 51% częściej niż to miało miejsce w poprzednim pokoleniu. Naukowcy z University of Bristol wyliczyli, że jeśli matka miała depresję ciążową, to ryzyko jej wystąpienia u córki było ponad trzykrotnie wyższe.

Naukowcy oparli się na danych zebranych wśród dwóch generacji kobiet, które brały udział w wieloletnim, trwającym ok. trzy dekady, badaniu pt. „Children of the 90s". Porównano odpowiedzi 2 390 kobiet, ankietowanych na początku lat 90. XX wieku z odpowiedziami ich 180 córek, które zaszły w ciążę przed 24. rokiem życia.

Wyniki badania są niepokojące. Depresja ciążowa występowała u 17% kobiet ze starszego pokolenia oraz aż 25% z młodszego. Zaburzenia depresyjne były silnie związane ze stresem i uczuciem przytłoczenia.

Depresja ciążowa ma negatywny wpływ nie tylko na matkę ale i dziecko. W przyszłości planowana jest kolejna edycja badania przeprowadzona na trzecim pokoleniu. Tym razem badacze chcą sprawdzić, jakie skutki depresja ciążowa i inne problemy psychiczne młodych mam będą mieć dla ich potomstwa. W tym celu w mieszkaniach rodziców zamontowano kamery, które mają rejestrować relacje między nimi a dzieckiem.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :