
Nasza umiejętność manipulacji genami z roku na rok staje się coraz bardziej zaawansowana. Kolejnego ważnego kroku na te drodze dokonali naukowcy z MIT i Uniwersytetu Harvarda. W pierwszym badaniu zmieniono kolejność atomów DNA, aby przepisać ludzki kod genetyczny i instrukcję życia. W drugim edytowano RNA, czyli kwas rybonukleinowy.
W pierwszym badaniu opracowano narzędzie służące do edycji zasad. DNA budują cztery zasady: adenina (A), cytozyna (C), guanina (G) i tymina (T). Jeżeli jedna z zasad jest w niewłaściwym miejscu, może doprowadzić to do wystąpienia choroby. Naukowcom udało się zamienić jedną zasadę w inną.
"Ciężko pracujemy - mówi prof. David Liu z MIT - i staramy się przetłumaczyć technologię edycji zasad do zastosowań terapeutycznych. Posiadanie maszyny, która jest w stanie zamienić adeninę w tyminę, to tylko początek. Trzeba zrobić wszystko, by taka maszyna była pomocna."
W drugim badaniu skupiono się na RNA. DNA zawiera główny zestaw kodu genetycznego, ale aby komórka mogła z niego korzystać, musi najpierw zostać utworzona kopia RNA. Naukowcy wykorzystali nowatorskie podejście do RNA w celu wyleczenia dziedzicznej formy anemii w ludzkich komórkach.
"Skuteczność korygowania mutacji powodujących choroby jest jednym z głównych celów edytowania genomu - wyjaśnia dr Feng Zhang z MIT. Nasza nowa umiejętność edycji RNA otwiera mnóstwo potencjalnych możliwości."
Oba eksperymenty przeprowadzono na ludzkich komórkach hodowanych w warunkach laboratoryjnych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Skarpetki nieuciskające – komfort i zdrowie dla Twoich stóp
Skarpetki to jeden z podstawowych elementów garderoby, który często wybieramy bez większego zastanowienia. Tymczasem ich jakość i sposób wykonania...
-
Co się opłaca przy współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi?...
Inspirowana potrzebami nauki oraz biznesu współpraca w zakresie nowych technologii, pozwala na poszukiwanie rozwiązań usprawniających procesy...
-
-
-