Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-07-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-07-15
Komórki macierzyste mogą wyleczyć zniszczone płuca
W samych USA 35 mln osób cierpi z powodu chorób układu oddechowego
W samych USA 35 mln osób cierpi z powodu chorób układu oddechowego

Choroby dróg oddechowych takie jak rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, astma czy mukowiscydoza stanowią drugą główną przyczynę zgonów na świecie. Naukowcy z Weizmann Institute wskazali ostatnio nowy kierunek badań, który w przyszłości może pomóc w rozwinięciu metody, która lepiej pozwoli leczyć te schorzenia. Ich zdaniem możliwe jest używanie embrionalnych komórek macierzystych do odbudowy zniszczonej tkanki płuc.

Wszystko zaczęło się od stwierdzenia, że pewne komórki macierzyste, które normalnie znajdują się w płucach są bardzo podobne do komórek macierzystych w szpiku kostnym. W każdym organie komórki macierzyste są skoncentrowane w specjalnych przedziałach, w których komórki te zaopatrywane są we wszystkie potrzebne im składniki.

Jak twierdzi prof. Yair Reisner, być może będziemy w stanie zaaplikować wiedzę dotyczącą technik przeszczepu komórek macierzystych szpiku przy leczeniu płuc. Przeszczep szpiku opiera się na dwóch podstawowych zasadach: zdolności komórek macierzystych do przemieszczania się razem z krwią do swoich właściwych przedziałów oraz wstępnym oczyszczeniu tych przedziałów, aby zrobić miejsce dla przeszczepionych komórek. Niewykluczone, że tę samą technikę można wykorzystać także dla płuc.

Problem leży jednak w tym, że płucne komórki macierzyste nadające się do przeszczepu występują dosyć rzadko. Sposobem na jego rozwiązanie może być jednak wykorzystanie embrionalnych komórek macierzystych z 20-tego do 22-ego tygodnia ciąży. W tym okresie młodsze komórki nie zakończyły jeszcze procesu różnicowania, a znacznie lepiej nadają się one do regeneracji płuc niż stare.

Pierwsze eksperymenty na myszach zakończyły się sukcesem. Przedziały dla komórek macierzystych w płucach zostały oczyszczone, a następnie wstrzyknięto zwierzętom nowe komórki. Wszczepione komórki osadziły się dokładnie w założonym miejscu. Po sześciu tygodniach rozwinęły się z nich normalne komórki tkanki płucnej, dzięki czemu stan płuc myszy oraz ich oddychanie znacząco się poprawiły.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
medicalxpress.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także