
Studenci Wojskowej Akademii Technicznej pracują nad technologią, która pozwoli zbadać poziom glukozy we krwi przy użyciu światła. System iSULIN ma współdziałać ze smartfonami, które za pomocą modułu Bluetooth będą połączone ze specjalną diodą. Wystarczy poświecić nią na rękę, aby na ekranie smartfona pojawił się pomiar glukozy.
Opracowywany przez polskich studentów system jest jednym z pierwszych na świecie, które dla zbadania glukozy nie wymagają pobrania krwi. "Wystarczy, aby użytkownik przyłożył palec do naszego unikalnego sensora zamontowanego np. w pasku naszego zegarka, a na ekranie aplikacji w jego smartfonie pojawi się wynik pomiaru" - mówi Ernest Szczepaniak, jeden z członków studenckiego zespołu.
Jak wyjaśnia Szczepaniak, podczas naświetlania naskórka światło przechodzi przez tkanki, a następnie wraca do urządzenia jako sygnał odbity. Metodologia pomiaru oparta jest o prawo Lamberta-Beera, które zakłada, że zarówno ilość energii pochłoniętej, jak i rozproszonej przez dany rodzaj cząsteczki zależy bezpośrednio od jej stężenia w danym otoczeniu. "Tak więc właściwości światła, które przeszło przez tkankę, są zależne od poziomu cukru we krwi" - dodaje Szczepaniak.
Urządzenie pomiarowe ma wielkość zegarka, który za pośrednictwem modułu Bluetooth połączony jest ze smartfonem. W smartfonie natomiast konieczne jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Studenci przygotowali już działający prototyp urządzenia, ale zanim system będzie mógł trafić na rynek, potrzebnych jest wiele testów prowadzących do jego finalnej certyfikacji.
iSULIN prezentowany był w tym roku podczas finałów polskiej edycji konkursu Imagine Cup. Zdobył tam drugie miejsce w kategorii World Citizenship. W skład zespołu, oprócz Ernesta Szczepaniaka, wchodzą: Damian Frąszczak, Dawid Bugajewski i Krzysztof Jakubowski; opiekunem grupy jest mjr dr inż. Mariusz Chmielewski z Instytutu Systemów Informatycznych WAT.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kosmiczna misja u dentysty, czyli jak pokonać lęk dziecka przed wizytą w...
Strach przed dentystą u dzieci to powszechne zjawisko, które ma różnorodne źródła – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W dużej mierze obawa ta...
-
Praktyczna modułowość pomieszczeń czystych
Kiedy rozpakowujemy najnowszy model smartfona, ciesząc się jego wyglądem i szybkością działania, kiedy z ufnością korzystamy z zaawansowanych...
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl