
W oddziale klinicznym okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczącym się w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach przeprowadzono pionierskie zabiegi u chorych na jaskrę, która jest odporna na leki. Polegały one na ultradźwiękowej plastyce ciała rzęskowego.
Ultradźwiękową plastykę ciała rzęskowego stosuje się w jaskrze opornej na leczenie farmakologiczne. To innowacyjna procedura, wykorzystująca energię ultradźwięków do zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Zadaniem chirurga jest precyzyjne ustawienie przetwornika emitującego ultradźwięki na oku. Po przyssaniu plastikowego interfejsu za pomocą mikropompy chirurg kontroluje proces leczenia. Wiązka lecznicza jest aplikowana na sześć sektorów twardówki, pod którą znajduje się ciało rzęskowe.
Zabieg przeprowadził zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Edwarda Wylęgały. Trwał on 5 minut, jednak wcześniej wymagał wielu precyzyjnych pomiarów. Zaletą tego typu zabiegów są rzadkie i łagodne powikłania.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Doskonałość i precyzja - sprzęt okulistyczny na miarę XXI wieku
Zmysł wzroku to jeden z najważniejszych i najdelikatniejszych w organiźmie ludzkim. Należy odpowiednio dbać o zdrowie oczu, a w przypadku...
-
Kosmiczna misja u dentysty, czyli jak pokonać lęk dziecka przed wizytą w...
Strach przed dentystą u dzieci to powszechne zjawisko, które ma różnorodne źródła – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W dużej mierze obawa ta...
-
-
-
-
-