
Niewykluczone, że miniaturowe roboty diagnostyczne wkrótce zrewolucjonizują medycynę. Stwarza to nadzieję, że niektóre bolesne badania takie jak kolonoskopia odejdą do przeszłości.
Zespół naukowców z Johns Hopkins University stworzył mikroskopijne roboty o szerokości 500 mikrometrów, które są wprowadzane do organizmu człowieka do celów diagnostycznych. Szczególnie przydatne mogłyby się okazać w badaniu układu pokarmowego, gdzie mogłyby zastąpić nieprzyjemną gastro- i kolonoskopię.
Mikroboty mają kształt przypominający rozgwiazdę. Można je zaprogramować do pobrania tkanki w określonych warunkach, np. w środowisku kwasowym lub w otoczeniu enzymów. Ramiona mikrobotów zaciskają się wokół ludzkiej tkanki i dokonują lokalnych biopsji, przez co przyjęło się je nazywać "chwytakami". Z organizmu pacjenta roboty usuwałoby się za pomocą magnesu.
Przeprowadzono już testy mikrochwytaków na świniach i zakończyły się one powodzeniem. Aż 30% wprowadzonych robotów zebrała satysfakcjonujące ilości tkanki, które posłużyły do weryfikacji czy zwierzę nie ma raka jelita grubego.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gruczolakorak - niebezpieczny przeciwnik: Jak go rozpoznać i leczyć?
Nowotwory to niezwykle zróżnicowana grupa chorób, wśród której występują również nowotwory złośliwe. Właśnie wśród nich ma swoje miejsce...
-
Nowoczesna recepcja w prywatnym gabinecie medycznym
W jaki sposób sprawić, by nasza prywatna placówka medyczna zyskała w krótkim czasie zaufanie pacjentów? To proste. Musimy zrobić wszystko,...
-
-
-
-
-
-