
Australijscy naukowcy twierdzą, że w mleku diabłów tasmańskich zawarte są związki, które mogą być skutecznym lekiem na śmiertelne dotychczas zakażenia bakteryjne i grzybiczne, np. gronkowcem złocistym. Do tej pory wyróżniono 6 takich substancji. Ponadto udało się już je zsyntetyzować w warunkach laboratoryjnych.
Odkryte związki podczas testów zabijały gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), odpowiedzialnego za zatrucia, zapalenia płuc i zespół wstrząsu toksycznego, bakterie Enterococcus, które mogą wywoływać infekcje dróg moczowych i zapalenie opon mózgowych, Candida krusei - rzadkim gatunkiem drożdży cechujących się wysoką śmiertelnością oraz wyjątkowo złośliwym grzybem Cryptococcus gattii.
Substancje z mleka diabłów tasmańskich to katelicydyny - peptydy o działaniu podobnym do defensyn, które wykazują szerokie spektrum bakteriobójcze. U człowieka wykazano dotychczas obecnośc tylko jednej katelicydyny - hCAP 18. Dwie odmiany katelicydyn obecnych u diabłów tasmańskich - Saha-CATH5 i Saha-CATH6 - wyróżniają się wyjątkową zabójczością dla bakterii szkodliwych dla ludzi.
"Spośród sześciu scharakteryzowanych katelicydyn u diabłów tasmańskich - mówi Emma Peel z Uniwersytetu w Sydney - Saha-CATH5 i CATH6 mają szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego i mogą zabijać problematyczne patogeny ludzkie. Te peptydy mogą poradzić sobie z superbakteriami, dlatego warto mieć je na uwadze w kontekście projektowania przyszłych antybiotyków."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- interia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Taśmy termotransferowe: komu i do czego mogą się przydać?
Taśmy termotransferowe to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w drukowaniu oznaczeń. Znajdziemy je w biurach, halach...
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
-
-