Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-11-27   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-27
Nakłady na ochronę zdrowia wyniosą w 2025 roku 6% PKB
Za nowelizacją głosowało 436 posłów
Za nowelizacją głosowało 436 posłów

24 listopada Sejm uchwalił ustawę przewidującą stopniowe zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB w 2025 roku. W przyszłym roku na zdrowie ma być przeznaczone nie mniej niż 4,67% PKB.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że ustawę "można śmiało określić jako projekt Zdrowie Plus". MZ szacuje, że w ciągu pierwszych dziesięciu lat obowiązywania tej ustawy do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 500 mld zł.

"Dodatkowe 500 mld zł w ciągu 10 lat - mówił minister - to możliwość przede wszystkim zrealizowania tego, czego oczekują od nas Polacy, którzy chorują; możliwość dostępu do tego, co najnowocześniejsze; możliwość redukcji kolejek. Ci którzy się spodziewają, że nic się nie dzieje, bardzo się zdziwią na koniec tego roku."

Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie (w formie dotacji dla NFZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wykaz na każdy rok będzie określał minister zdrowia. Mają to być m.in. te świadczenia, na które są najdłuższe kolejki.

"Służba zdrowia jest oczywiście przede wszystkim dla pacjentów - ciągnął Radziwiłł - ale to także miejsce pracy kilkuset tysięcy ludzi, którzy ciężko pracują i często wynagradzani są bardzo źle. Ta ustawa to szansa dla tych ludzi, aby zarabiać wreszcie godnie."

Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia jest głównym postulatem lekarzy rezydentów, którzy w październiku prowadzili protest głodowy.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
gazetaprawna.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :