Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-05-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-05-16
Naukowcy odkryli mutację genów odpowiedzialną za krótkowzroczność
Okulary - juz niedługo zbędne?
Okulary - juz niedługo zbędne?

Mutacje genów odpowiedzialnych za regulowanie poziomu miedzi oraz tlenu w tkance oka są powiązane z poważnymi przypadkami krótkowzroczności - tak wynika z artykułu opublikowanego w maju tego roku w American Journal of Human Genetics.

Badania sugerują, że powód krótkowzroczności to wypadkowa uwarunkowań środowiskowych, takich jak długie czytanie, oraz genetycznych. Tendencja do krótkowzroczności jest dziedziczna, jednak jak do tej pory mało wiadomo na temat jej genetycznego podłoża. Przełomem mogą być badania naukowców z Duke Medicine w Singapurze, którzy wykryli cztery mutacje genu  SCO2 w grupie osób z zaawansowaną krótkowzrocznością.

Gen SCO2 pomaga w metabolizmie miedzi w organizmie - pierwiastka, który z kolei jest istotny dla regulacji poziomu tlenu w tkance oka. Za dużo tego ostatniego może wpływać niekorzystnie na rozwój oka i jego funkcje. Odkrycie związku między prawidłowym metabolizmem miedzi w organizmie a zdrowiem oczu może pomóc w leczeniu ciężkich przypadków krótkowzroczności. Jeśli bowiem okaże się, że niedobór pierwiastka warunkuje rozwój tych chorób, wówczas uzupełnienie jego ilości w organizmie może je powstrzymać. „Wprawdzie nie było to dokładnie przedmiotem naszych badań, ale jest możliwe, że tak zwykła rzecz, jak branie suplementu diety bogatego w miedź przyczyni się do zahamowania poważnych schorzeń wzroku" - powiedziała Rerri Young, profesor okulistyki na uczeni w Singapurze.

(rw)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
medicalxpress.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także