Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-03-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-03-28
Naukowcy opracowali nowy typ komórek macierzystych
Nowy typ komórek może ułatwić potencjalną edycję genów
Nowy typ komórek może ułatwić potencjalną edycję genów

Naukowcom z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, Columbia University Medical Center i The New York Stem Cell Foundation udało się wytworzyć w warunkach laboratoryjnych nowy typ embrionalnych komórek macierzystych. Mają one jedną kopię ludzkiego genomu, podczas gdy w standardowych komórkach macierzystych zazwyczaj występują dwie.

Praktycznie wszystkie ludzkie komórki są diploidalne, co oznacza, że zawierają podwójny zestaw chromosomów (46 sztuk) - po jednym od każdego z rodziców (23 stuki). Wyjątkiem są komórki rozrodcze (komórki jajowe, plemniki), które mają pojedynczy zestaw chromosomów, ale z tego powodu nie mogą się dzielić.

Wyhodowane przez badaczy komórki mają jednak tę zdolność. Udało im się wymusić podział komórkowy na niezapłodnionej komórce jajowej, po czym z genomu wyizolowano haploidalne DNA. Uzyskane w ten sposób komórki są pluripotencjalne.

"Te badania umożliwiły stworzenie nowego rodzaju ludzkich komórek - mówi jeden z autorów badań Nissim Benvenisty - które będą miały ogromny wpływ na badania genetyczne i medyczne. Komórki te są świetnym narzędziem, dzięki któremu można lepiej zrozumieć ludzki rozwój."

Opracowanie nowych komórek macierzystych może ułatwić potencjalną edycję genów i opracowywanie terapii na groźne choroby, np. cukrzycę czy niektóre typy nowotworów.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
interia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także