Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-11-22   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-22
Naukowcy z Torunia pracują nad innowacyjnymi okulografami [wideo]
Okulografy to nieinwazyjne urządzenia śledzące pozycję spojrzenia
Okulografy to nieinwazyjne urządzenia śledzące pozycję spojrzenia

Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracują nad stworzeniem okulografów pozwalających na zapisywanie tekstu za pomocą ruchów gałek ocznych. Takie urządzenie mogłoby pomóc w komunikacji osobom niepełnosprawnym lub sparaliżowanym. Na swoje badania otrzymali grant w wysokOści 100 tys. zł.

Okulografy, czyli tzw. eyetrackery, to nieinwazyjne urządzenia śledzące pozycję spojrzenia badanej osoby. Do niedawna były używane przede wszystkim w nauce. Ostatnio stają się coraz popularniejszymi instrumentami wspierającymi niepełnosprawnych ruchowo, czy wręcz całkowicie sparaliżowanych m.in. po wypadkach komunikacyjnych lub udarach mózgu, ale nadal kontrolujących mięśnie oka.

Interdyscyplinarny zespół naukowców pod kierunkiem dr hab. Jacka Matulewskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podjął się bazując na okulografach stworzenia innowacyjnego systemu pozwalającym użytkownikom na wzrokowe wprowadzanie tekstu.

"Może to dotyczyć - wyjaśniają pracownicy Centrum Promocji i Informacji UMK - zarówno stosunkowo krótkich wiadomości, np. SMS-ów, wiadomości w komunikatorach sieci społecznościowych, komunikacji codziennej z osobami z bezpośredniego otoczenia, jak i dłuższych tekstów – listów, e-maili, dzienników terapeutycznych czy różnego rodzaju dokumentów."

Aby zrealizować swój cel, naukowcy wdrożą zarówno klasyczne rozwiązania wprowadzania tekstu wzorowane na standardowych klawiaturach, jak i kilka wybranych rozwiązań znanych z literatury. Ta różnorodność jest bardzo istotna, ponieważ umożliwia dopasowanie systemu do konkretnej niepełnosprawności.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
wyborcza.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :