
„Erytropoetyna oraz inhibitor kinazy Brutona w postaci 2-cyjano-N-(2,5-dibromofenylo)-3-hydroksy-2-butenamidudo zastosowania jako lek oraz ich zastosowanie do wytwarzania leku do terapii nowotworu" – tak brzmi nazwa zestawu farmaceutycznego opatentowanego przez specjalistów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Może on znaleźć zastosowanie w leczeniu raka jelita grubego i innych nowotworów.
Zestaw farmaceutyczny wykazał dużą skuteczność zarówno w badaniach in vitro, jak i in vivo. W badaniach in vitro skojarzone podawanie obu substancji zmniejszało szybkość wzrostu komórek nowotworowych i prowadziło do całkowitej regresji komórek nowotworowych jelita grubego. Badacze wykazali także, że erytropoetyna beta znacząco wzmacnia działanie przeciwnowotworowe inhibitora kinazy Brutona. Ponadto podczas badań in vivo potwierdzili właściwości hamujące rozwój niedokrwistości, co doprowadziło do poprawy parametrów hematologicznych zwierząt.
Jest to już kolejny opatentowany wynalazek naukowców w Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wcześniej patenty otrzymały uzupełniająca mieszanka paszowa dla pszczół, weryfikacja właściwości przeciwnowotworowych ekstraktu z korzeniowca sosnowego i konstrukcja linii komórkowych z wyciszoną ekspresją białka PRODH/POX.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- pulsmedycyny.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jakie są przyczyny bólu mięśni nóg i rąk? To nas może zaskoczyć
Bóle mięśni i nóg bardzo zazwyczaj wynikają z nadmiernego przeciążenia kończyn. Jeśli na co dzień nie podejmujesz aktywności fizycznej,...
-
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki zdecydowanie różni się od pielęgnacji peruki z naturalnych włosów. Peruka syntetyczna wymaga delikatnego...
-
-
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl