Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-08-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-08-19
Naukowcy z UŚ zaprojektowali ustnik, który pomoże wykrywać choroby dróg oddechowych
Mat. pras.
Mat. pras.

Na Uniwersytecie Śląskim powstał specjalny ustnik, który wspomoże diagnostykę chorób górnych i dolnych dróg oddechowych - m.in. nowotworów płuc, krtani czy też chorób oskrzeli. Diagnoza jest dokonywana na podstawie analizy markerów nowotworowych, które są pobierane za pomocą specjalnych worków do poboru prób powietrza.

Zaletami badania składu chemicznego wydychanego powietrza jest łatwość wykonania badania i jego niski koszt. Ma ona jednak również wady. "Przede wszystkim - czytamy w oficjalnym komunikacie - w ten sposób pobierane są niewielkie ilości materiału oddechowego o niskim stężeniu, a transportowanie próbek wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne może się wiązać z wypłukiwaniem z nich markerów nowotworowych. W związku z tym naukowcy proponują zastąpienie worków porowatymi materiałami polimerowymi o rozbudowanej strukturze wewnętrznej."

Właśnie w tym celu powstał nowy ustnik. Dzięki jego zastosowaniu "możliwe będzie filtrowanie powietrza wdychanego przez pacjenta oraz kierowanie wydychanego powietrza na materiał porowaty, co pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie pobranego materiału oraz osadzić większą ilość markerów nowotworowych podczas pojedynczego badania."

Ustnik śląskich naukowców może być wykonany z modyfikowanego poliestru o właściwościach antybakteryjnych przy pomocy techniki druku 3D. Dzięki temu spełnia on wszystkie wymagania dotyczące dopuszczenia go do użytku w celach medycznych i pozwala na jego wielokrotne wykorzystanie. Wynalazek został objęty ochroną patentową.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także