Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-09-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-09-27
Naukowcy z UW pracują nad detektorem genów, które uodparniają bakterie na antybiotyki
Pixabay, CC0
Pixabay, CC0

Doktoranci z Zakładu Genetyki Bakterii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego opracowali system detekcji genów oporności na antybiotyki w próbkach środowiskowych oraz materiale klinicznym. Takie narzędzie pozwoliłoby lekarzom dobierać efektywne leki dla poszczególnych przypadków.

Wynalazek wykorzystuje reakcję łańcuchową polimerazy, czyli PCR (Polymeraze Chain Reaction) – metodę prostą i powszechnie stosowaną w biologii molekularnej. W szybki sposób umożliwia ona sprawdzenie, czy w bakterii występuje dana sekwencja DNA. Do działania systemu potrzebne jest jeszcze zaprojektowanie odpowiedniego zestawu odczynników, tzw. starterów do PCR.

"Stworzyliśmy oprogramowanie - mówi jeden z twórców Mikołaj Dziurzyński - dzięki któremu można błyskawicznie dobrać te odczynniki w taki sposób, by uzyskiwane informacje były wiarygodne. Eliminujemy wyniki fałszywie negatywne lub fałszywie pozytywne. Dzięki temu zyskujemy pewność, że trafiamy we właściwy gen."

Analiza PCR trwa ok. 2 godzin czyli 10-krotnie szybciej w porównaniu do klasycznego antybiogramu. Można ją wykonywać na miejscu w szpitalu. Jest to w tej chwili rozwiązanie bezkonkurencyjne na rynku.

"Obecnie prowadzone prace przedwdrożeniowe - wyjaśnia Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii UW - mają pozwolić na ustalenie, czy odczynniki wskazywane przez oprogramowanie są wystarczająco specyficzne. Wcześniej przeprowadzono już badania in silico (analizy komputerowe) na próbkach środowiskowych, z oczyszczalni ścieków, a także na próbkach z całego świata, których sekwencje DNA zdeponowane są w dostępnych w Internecie bazach danych. Teraz prowadzone będą badania na próbkach od pacjentów pozyskanych w ramach rozwijającej się współpracy UW z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
interia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także