Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-06-12   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-06-12
Naukowcy zbadali działanie melatoniny
Maxpixel, CC0
Maxpixel, CC0

Melatonina to hormon regulujący rytm snu i czuwania. Naukowcy z Uniwersytetu Missouri (USA) postanowili przyjrzeć się bliżej mechanizmowi jego działania. Odkryli, że melatonina poprzez aktywację receptora MT1 hamuje pracę neuronów oreksynowych w bocznej części podwzgórza.

Z poprzednich badań wynikało, że neurony te są odpowiedzialne za pobudzenie organizmu oraz utrzymywanie go w stanie czuwania. Obniżenie ich aktywności wywołuje uczucie senności, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do narkolepsji.

Naukowcy zauważyli, że po aplikacji melatoniny w warunkach zaciemnienia (warunkach sprzyjających aktywności u myszy) gryzonie biorące udział w eksperymencie stawały się mniej aktywne – łatwiej zasypiały i trudniej było je wybudzić. Zablokowanie receptora melatoninowego MT1 w porze snu sprawiało z kolei, że zwierzęta często się budziły i ciężko im było ponownie zapaść w sen.

„Choć melatoniny - mówi prof. Mahesh Thakkar, główny autor badania - od wielu lat używa się jako leku ułatwiającego zasypianie. ludzie nie do końca wiedzą, jak ona działa. Nasze badanie sugeruje, że maksimum snu i minimum efektów ubocznych można uzyskać poprzez aktywację receptora melatoninowego MT1."

Jako społeczeństwo pracujemy zbyt ciężko, a przez to nie dosypiamy. Prowadzi to do wielu problemów zdrowotnych. Często uważamy nawet, że sen nie jest specjalnie ważny. Nie ma jednak niczego ważniejszego od snu. Według prof. Thakkara najwyższy czas skoncentrować się na terapiach, które nie tylko zwiększą ilość snu, ale także jego jakość.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :