Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-02-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-02-25
NCBJ: radioaktywny jod w powietrzu nie jest groźny dla zdrowia
Nad Polską zmierzono aktywność jodu wynoszącą 5 mikrobekereli na m3
Nad Polską zmierzono aktywność jodu wynoszącą 5 mikrobekereli na m3

Francuski Instytut Bezpieczeństwa Jądrowego (IRSN) podał komunikat, że w drugim tygodniu stycznia 2017 r. w atmosferze nad Europą wykryto śladowe ilości radioaktywnego jodu-131. Substancja ta była obecna również w atmosferze nad Polską. Narodowe Centrum Badań Jądrowych uspokaja jednak twierdząc, że nie radioaktywny jod nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.

Ze wstępnych doniesień wynika, że po raz pierwszy wzrost stężenia wykryto w drugim tygodniu stycznia nad północną częścią Norwegii. Radioaktywny jod nie ma naturalnego pochodzenia. Na razie nie jest znane jego źródło.

W Polsce aktywność jodu-131 wyniosła 5 mikrobekereli na metr sześcienny. "Śladowe ilości izotopu jodu-131 wykryte w okresie 9-16 stycznia br. na terenie Polski nie stanowiły żadnego zagrożenia dla ludzi i środowiska" - podała w komunikacie Państwowa Agencja Atomistyki.

"Mikro to jedna milionowa - tłumaczy dr Andrzej Strupczewski z NCBJ - a bekerel to jeden rozpad atomu na sekundę. Dla porównania można dodać, że w ciele człowieka zachodzi 31 tys. rozpadów na sekundę samego potasu K-40, który wchłaniamy z każdą kroplą mleka matki lub mleka z butelki. Jeżeli w mleku nie ma radioaktywnego potasu, to znaczy, że jest to woda, a nie mleko."

Nie był to pierwszy przypadek wykrycia jodu w atmosferze przez IRSN. 30 listopada 2011 roku IRSN poinformował o wykryciu jodu nad Francją o stężeniach dochodzących do 20 mikro bekereli na metr sześcienny, a jeszcze większych w atmosferze nad Austrią i Węgrami.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
rynekzdrowia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :