Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-06-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-06-05
Nowotwory będą skuteczniej leczone dzięki informatyzacji
Zjazd zakończył się w sobotę 4 czerwca
Zjazd zakończył się w sobotę 4 czerwca

Jak zgodnie przyznali uczestnicy XX Jubileuszowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Patologów, informatyzacja stwarza nadzieje na bardziej skuteczne leczenie nowotworów. Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia, już od lipca 2017 r. dokumentacja musi być prowadzona elektronicznie. Dzięki informatyzacji podniesie się jakość raportów histopatologicznych, co przełoży się na jakość i skuteczność leczenia.

Podczas zebrania zauważono, że, aby w zakresie diagnostyki patomorfologicznej osiągnąć w Polsce standardy porównywalne do UE, powinniśmy mieć około 1500 czynnych zawodowo patomorfologów. Tymczasem według danych Polskiego Towarzystwa Patologów jest ich około 500, z czego 33% czynnych zawodowo to lekarze w wieku przedemerytalnym i emeryci. Czas niezbędny do wyszkolenia samodzielnego specjalisty patomorfologa wynosi zaś około 10 lat.

Podkreślono także, patomorfologia przez wiele lat była w Polsce niedofinansowana. W rezultacie większość zakładów jest niewystarczająco wyposażona i pracuje głównie w oparciu o dokumentację papierową (zwłaszcza ołówki i zeszyty). "Polskie Towarzystwo Patologów oraz Polska Liga Walki z Rakiem chcą wprowadzenia standardów jakości, obowiązkowych certyfikatów dla wykonujących badania oraz bardziej przystającego do realiów finansowania" - mówiła prezes Polskiego Towarzystwa Patologów, prof. Anna Nasierowska-Guttmejer.

Diagnostyka patomorfologiczna i genetyczna jest podstawą skutecznej terapii. Diagnostyka patomorfologiczna zajmuje się rozpoznawaniem, klasyfikacją i prognozowaniem przebiegu chorób na podstawie widocznych zmian w tkankach i narządach (np. wielkości i kształtu komórek). Znając dokładnie przyczynę choroby można ją we właściwy sposób leczyć. W wielu przypadkach konieczne jest uzupełnienie diagnostyki o badania genetyczne - komórki nowotworu mogą reagować lub nie na dany lek w zależności od cech genetycznych.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rynekzdrowia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także