Powrót do listy komunikatów Dodano: 2013-11-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-19
Nowy standard w badaniach nad lekami dzięki pompom OEM

Dzięki zastosowaniu pomp OEM Watson-Marlow w systemie do zautomatyzowanej hodowli komórek, firmy farmaceutyczne mogą sprawniej i dokładniej przeprowadzać badania nad nowymi lekami. Rozwiązanie, które pozwala na całodobowe dostarczenie dobrych jakościowo, powtarzalnych komórek, optymalizuje wydajność badań przesiewowych.

Problem

Jedną z podstawowych operacji wykonywanych podczas badań nad kulturami bakterii jest umieszczanie naczyń z komórkami w inkubatorze, a następnie doprowadzenie do nich podłoża hodowlanego. Kiedy podłoże nie zawiera już składników odżywczych, jest ono wypompowywane i utylizowane. Z czasem hodowla rośnie na tyle, że można ją podzielić na wiele partii. Gdy są one w pełni konfluentne (tzn. całe dno naczynia jest pokryte warstwą komórek), komórki są łączone ze sobą i przenoszone do dodatkowych naczyń lub na płytki.

Do tej pory proces wzrostu i zbioru komórek nadzorowali ludzie, a wszystkie prace odbywały się przy ich udziale. Problem jaki się z tym wiązał to brak precyzyjności oraz czas jaki poświęcany był każdej hodowli z osobna. Dodatkowo kłopotliwa dla laboratoriów stała się  kwestia związana z konserwacją sprzętu – przy jednoczesnej hodowli kilku linii komórkowych dochodziło do zanieczyszczeń krzyżowych.

Rozwiązanie

W związku z pojawiającymi się problemami brytyjska firma TAP Biosystems, po konsultacjach z sześcioma czołowymi firmami farmaceutycznymi takimi jak GlaxoSmithKline, Merck, Pfizer, Bristol-Myers Squibb, AstraZeneca i Parke-Davies, opracowała całkowicie zautomatyzowany, elastyczny system SelecT™. Dzięki niemu wszystkie wyżej wymienione działania mogą odbywać się automatycznie wewnątrz urządzenia. Firma musiała jednak rozwiązać kwestię konieczności zastosowania pomp wyporowych, które charakteryzowałyby się wysoką jakością dozowania, a jednocześnie nie były trudne w czyszczeniu.

W efekcie TAP Biosystems  zdecydowała się na użycie w każdym systemie SelecT 15 głowic pomp OEM 314D firmy Watson-Marlow, zamontowanych pionowo na przednim panelu maszyny. Pompy odmierzają płyny robocze, takie jak pożywka kultury komórkowej lub roztwór buforowy PBS. Poprzez węże, połączone z szafą lub chłodziarką, płyn jest przenoszony do aseptycznej komory z filtrem HEPA i laminarnym przepływem powietrza, gdzie odmierza się go na komórki. System wykorzystuje również dwie pompy 313FAC zamontowane zewnętrznie obok głowic 314D. Dostarczają one płyn niezbędny do mycia i sterylizacji zbiornika służącego do gromadzenia i rozdzielania komórek. Zarówno pompę 313FAC, jak i 314D zaprojektowano pod kątem całodobowego działania. Pierwsza oferuje tempo przepływu do 1350 ml/min. przy 270 obrotach na minutę, a druga ma cztery rolki, które minimalizują pulsację, i pozwala stosować siedem rozmiarów przewodów bez konieczności regulacji.

Korzyści

Zaletą systemu SelecT jest utrzymywanie i rozwijanie linii komórkowych w naczyniach hodowlanych formatu T. Taka konstrukcja pozwala ograniczyć ryzyko zanieczyszczeń. Dodatkową korzyścią jest gotowość maszyn do pracy całodobowej, bez konieczności ingerencji człowieka. Powoduje to bardziej dokładną i efektywną pracę nad badaniami nowych leków.

„Dziś system SelecT jest zainstalowany w ponad 40 obiektach na całym świecie i jest używany jako źródło jednorodnych komórek wysokiej jakości w większości największych światowych firm farmaceutycznych. Sukces ten skłonił nas do zastosowania pomp OEM firmy Watson Marlow w kolejnych systemach" — powiedział dr Dave Thomas, kierownik ds. produktów w TAP Biosystems.

Innymi rozwiązaniami TAP Biosystems, które działają w oparciu o pompy Watson Marlow, są Cellmate i CompacT SelecT. Pierwszy z nich służy do masowej produkcji pojedynczych linii komórkowych. Automatyzuje on wszystkie procesy hodowli komórek w butelkach do ich hodowli, dzięki czemu przybiera ona charakter produkcji masowej bez konieczności zmiany procesów. Dotychczas zainstalowano ponad 80 systemów Cellmate do wytwarzania licencjonowanych szczepionek, materiałów biologicznych i produktów do terapii komórkowej. CompacT SelecT to kompaktowa wersja pierwotnego systemu przeznaczona do użytku w mniejszych laboratoriach. W instytutach biotechnologicznych i badawczych na całym świecie działa ponad 40 systemów CompacT SelecT, spośród których wiele służy do zautomatyzowanej hodowli komórek i związanych z nimi badań naukowych.

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
Glaubicz Garwolińska Consultants
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także