Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-08-25   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-08-25

Po 20 latach pracy Polacy stworzyli tabletkę na jaskrę

Prof. Robert Rejdak wykłada na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie
Prof. Robert Rejdak wykłada na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

Okuliści z Polski i Niemiec pod przewodnictwem prof. Roberta Rejdaka - szefa kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracowali pierwszą na świecie tabletkę wspomagającą leczenie jaskry. Prace, których efektem było wynalezienie nowego zastosowania Cytokliny trwały 20 lat.

Chorym na jaskrę stopniowo zamierają komórki zwojowe siatkówki, nerw wzrokowy i drogę wzrokową. Cytykolina jest substancją, która odżywia i ochrania te części oka. Działa ona spowalniająco na postęp choroby, albo wręcz całkowicie ją hamuje.

Tabletka nie zastąpi tradycyjnych środków leczenia jaskry takich jak krople, zabiegi chirurgiczne i mikrochirurgiczne. Może jednak je wspomagać i uzupełniać. Naukowcy badają w tej chwili, czy tabletka z Cytokliną może być stosowana profilaktycznie u osób, u których występuje wysokie ryzyko zachorowania na jaskrę.

"Każdy po 40. roku życia - mówi prof. Rejdak - powinien się przebadać, choroba ma do pewnego momentu bardzo cichy przebieg, ale możliwy do wychwycenia." Naukowcy mają nadzieję, że podawanie tabletki u osób, które potencjalnie mogą zachorować, może zablokować pojawienie się jaskry. To na razie tylko hipoteza, jednak jest to wielce prawdopodobne, obserwując działanie Cytykoliny.

(mk)

Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
Źródło:
rmf24.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe