Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-09-29   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-09-29
Po raz pierwszy w Polsce przeszczepiono wątrobę i serce jednocześnie
Maxipixel, CC0
Maxipixel, CC0

30 sierpnia w Instytucie Kardiologii w Warszawie wykonany pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby. Rok wcześniej w tym samym ośrodku po raz pierwszy przeszczepiono jednocześnie serce oraz nerki.

Najpierw przeszczepiono serce, a następnie podłączono pompę pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO. Dopiero podczas pracy tej pompy chirurdzy przeszczepili wątrobę. Operacja trwała 7 godzin, co nie jest długim czasem, biorąc pod uwagę jak trudny był to zabieg.

"Nie mieliśmy pewności - wyjaśnia prof. Mariusz Kuśmierczyk - jak się zachowa nowe, przeszczepione serce po wszczepieniu wątroby, która w pierwszym momencie uwalnia wszystkie toksyny powstające w wyniki tzw. zimnego niedokrwienia, czyli od jej pobrania do wszczepienia. Baliśmy się, czy to nowe serce nie zostanie uszkodzone" – wyjaśnił prof. Kuśmierczyk.

ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation) odłączono pacjentowi w drugiej dobie po transplantacji serca i wątroby, kiedy lekarze się upewnili, że obydwa narządy dobrze funkcjonują.

Instytut Kardiologii w Warszawie jest jednym z dwóch najważniejszych ośrodków przeszczepiających serce w kraju i stale poszerza możliwości terapeutyczne dla jak największej grupy pacjentów, która ma niewydolność serca oraz innych narządów, nerek lub wątroby.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :