
22 stycznia podczas sympozjum w San Francisco polscy onkolodzy zaprezentowali nową metodę zaawansowanego raka odbytnicy, która powoduje mniej powikłań i jest mniej kosztowna. Autorami badań są prof. Krzysztof Bujko, szef Polskiej Grupy do Badań Raka Jelita Grubego, oraz dr Lucjan Wyrwicz i dr Andrzej Rutkowski z Centrum Onkologii w Warszawie.
Nowy sposób leczenia zakłada m.in. znaczne skrócenie radioterapii przed operacją guza ze standardowych 25 napromieniowań przez 5 tygodni do 5 napromieniowań w ciągu 6 dni. "Skrócony schemat leczenia ma jednak tę zaletę - mówi Lucjan Wyrwicz - że jest równie skuteczny, powoduje natomiast mniej bezpośrednich działań niepożądanych i dlatego jest bardziej korzystny i wygodniejszy dla pacjenta."
W dotychczasowych obserwacjach uzyskano o ponad 9% większe przeżycia ogólne chorych poddanych skróconej radioterapii połączonej z następującą po tym chemioterapią (63,5% w standardowym schemacie leczenia wobec 73% w nowym sposobie leczenia).
Niewykluczone, że schemat leczenia ze skróconą radioterapią i z wcześniejszym wdrożeniem chemioterapii będzie przydatny również u chorych z jeszcze bardziej zaawansowanym rakiem odbytnicy, u których doszło już do przerzutów np. do wątroby oraz płuc.
„Czekamy jeszcze czy potwierdzi się to w dłuższej obserwacji, byłby to silny argument za tym, żeby zmienić standardy leczenia zaawansowanego miejscowo raka odbytnicy" – dodaje Wyrwicz.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wizyta u onkologa - przebieg i przygotowanie
Onkologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami nowotworowymi. Skupia się nie tylko na leczeniu, ale również diagnozowaniu, dlatego...
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.plSpecjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych...
-
-
-
-
-
-