Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-03-29   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-03-29
Polscy lekarze przeszczepili komórki macierzystych nabłonka rogówki u dziecka
Pixabay, CC0
Pixabay, CC0

Specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszy w Polsce i trzeci na świecie przeszczep komórek macierzystych nabłonka rogówki u dziecka. Operowany chłopiec już odzyskał wzrok.

Pacjentem był 10-letni Kuba, który cztery lata temu poparzył lewe oko wapnem gaszonym i stracił w nim wzrok. Zastosowano w jego przypadku innowacyjną terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych ze zdrowego oka. Chłopiec już odzyskał wzrok w uszkodzonym oku, potrafi np. nim czytać.

Przeszczep był hodowany na przeźroczystej włókninie, która po 24 godzinach się upłynnia i znika. Komórki natomiast zagnieżdżają się na powierzchni oka na resztę życia pacjenta. Taki zabieg u dziecka to w kontekście rokowań większa niewiadoma niż u dorosłego, ale zarazem ogromna szansa.

Zabieg przeprowadzono 20 lutego. Jego pierwsze efekty widać było już po czterech dniach, a ostateczny efekt jest możliwy do oceny teraz po miesiącu. Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach, w którym znajduje się oddział kliniczny okulistyki SUM, to jedyne takie miejsce w tej części Europy, gdzie pacjenci mają możliwość skorzystania z najnowszej terapii komórkami macierzystymi.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PAP

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :