Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-22
Polska badaczka pracuje nad lekiem przeciw bólowi neuropatycznemu
Nowym związkiem interesują się liczne firmy farmaceutyczne
Nowym związkiem interesują się liczne firmy farmaceutyczne

W Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowano lek, pomagający osobom cierpiącym z powodu bólu neuropatycznego, którym dotknięta jest co dwudziesta osoba. Lek przeszedł już testy na zwierzętach - w tym dużych ssakach. Testy na ludziach rozpoczną się do dwóch lat.

Dr Anna Waszkielewicz z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM jest koordynatorką badań nad nowym lekiem, który został uznany za dziesięć razy skuteczniejszy niż środki obecnie dostępne. Jej badania zostały uhonorowane główną nagrodą w konkursie "Innowacja jest kobietą".

"Zazwyczaj ból chroni przez bodźcami uszkadzającymi ciało - wyjaśnia badaczka. A w przypadku bólu neuropatycznego - przestaje chronić i staje się chorobą. Ból powodują wtedy bodźce, które wcale nie powinny go wywoływać. Przyczyny występowania takiego bólu mogą być różne, ale zawsze ból taki jest niekontrolowalny i cierpienie chorych bywa ogromne. Szukaliśmy związku stabilizującego funkcjonowanie komórek nerwowych i zapobiegającego drgawkom u zwierząt, a przez przypadek udało nam się znaleźć substancję działającą na konkretny receptor w tych komórkach - receptor sigma - odpowiedzialny wyłącznie za ból."

Do niedawna receptory sigma były zaliczane do receptorów opioidowych, czyli takich, na które działa morfina. Ponieważ jednak morfina nie pomagała osobom z bólem neuropatycznym, poszukiwano innych związków o takich właściwościach. Takim związkiem okazał się ten odkryty przez dr Walaszkiewicz.

Dzięki selektywnemu działaniu wyłącznie na receptory sigma projektowany lek będzie mógł być łączony z innymi lekami stosowanymi w terapii przeciw bólowi neuropatycznemu. Będzie go można również używać do leczenia padaczki.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :