
W rankingu Euro Health Consumer Index 2015 Polska zajęła 34. miejsce pod względem poziomu leczenia na 35 krajów. Być może sytuacja ta poprawi się dzięki środkom unijnym - do 2020 r. Polska otrzyma z Unii Europejskiej 2,9 mld euro na poprawę systemu opieki zdrowotnej. Potrzebne są jednak również zmiany systemowe w służbie zdrowia.
Pierwsze miejsce we wspomnianym rankingu od lat zajmuje Holandia. "Nakłady finansowe są oczywiście ważne - mówi Aleksandra Kurowska, ekspertka w dziedzinie ochrony zdrowia - ponieważ Holandia pod względem Produktu Krajowego Brutto wydaje ponad 11 proc. na zdrowie, my wydajemy mniej więcej 6,5 proc. Są jednak kraje, które wydają więcej niż Holandia, i wcale w tych rankingach nie wypadają aż tak dobrze. Holandia zrobiła coś do czego w Polsce zbieramy się od wielu lat, ale nie bardzo nam się udaje. Mianowicie, widząc, że pogarsza się jakość ochrony zdrowia, przygotowała reformy."
Unijne fundusze to szansa na sprowadzenie do Polski najlepszych technologii i rozwiązań. Aby dobrze wykorzystać te pieniądze Polska musi jednak dokonać zmian systemowych w opiece zdrowotnej. "System opieki w Holandii - dodaje Ewa Sosnówka-Tkaczyk z lubelskiego Uniwersytetu Medycznego - nastawiony jest na medycynę spersonalizowaną, czyli dostosowaną do potrzeb pacjenta. Po drugie zanim pacjent wejdzie w system opieki wysokospecjalistycznej, bardzo dużo świadczeń i diagnostyki robią peozety (placówki podstawowej opieki zdrowotnej – przyp. red.). To jest bliższe pacjentowi i zdecydowanie tańsze dla systemu."
Ponad 900 mln euro ma być do dyspozycji polskiego systemu opieki zdrowotnej już w ciągu najbliższych 6 miesięcy tego roku.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- polskieradio.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co się opłaca przy współpracy przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi?...
Inspirowana potrzebami nauki oraz biznesu współpraca w zakresie nowych technologii, pozwala na poszukiwanie rozwiązań usprawniających procesy...
-
Kosmiczna misja u dentysty, czyli jak pokonać lęk dziecka przed wizytą w...
Strach przed dentystą u dzieci to powszechne zjawisko, które ma różnorodne źródła – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W dużej mierze obawa ta...
-
-
-
-
-
-