Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-11-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-25
Polski innowacyjny hydrożel daje nowe możliwości w testowaniu leków
LifeGel może zredukować ilość eksperymentów na zwierzętach
LifeGel może zredukować ilość eksperymentów na zwierzętach

Start-up Real Research z Jagiellońskiego Centrum Innowacji opracował hydrożel, który pozwala na testowanie nowych leków w bardziej naturalnych warunkach niż to było możliwe dotychczas. Obecnie najbardziej powszechna metoda polega na namnażaniu komórek na płaskiej, dwumiarowej, plastikowej powierzchni. LifeGel opracowany przez krakowskich naukowców pozwala namnażać się komórkom w przestrzeni trójwymiarowej.

Obecnie eksperymenty krakowskiego start-upu skupiają się na możliwości namnażania komórek nowotworowych w postaci guzów. Dzięki temu za kilka lat naukowcy będą mogli wykorzystać rozwiązanie opracowane przez krakowski zespół do badań nad nimi. Tym samym lepiej poznają mechanizmy działania nowotworów i będą w stanie szybciej opracować odpowiednie leki. Wszystko dlatego, że wyhodowane w trójwymiarowej przestrzeni np. komórki tworzące guzy będą bardziej podobne do tych, które obserwujemy u ludzi.

Priorytetem jest dostosowywanie hydrożelu przede wszystkim do zastosowań medycznych. Jednak opracowane przez jego start-up rozwiązanie można będzie też z dużym prawdopodobieństwem użyć do hodowli sztucznego mięsa. "Byłaby to alternatywa żywieniowa dla wegetarian - mówi jeden z autorów wynalazku Marcin Krzykawski - którym bliskie sercu jest dobro zwierząt, a którzy tęsknią za smakiem mięsa. Obecnie jednym z większych problemów jest cena takiej hodowli. Tymczasem koszt naszego produktu stosowanego na dużą skalę może być całkiem przystępny." Ponadto dzięki wynalazkowi może się znacząco zmniejszyć liczba testów na żywych zwierzętach.

Podobne do LifeGelu substancje są co prawda rozwijane w różnych miejscach na świecie, jednak rozwiązanie opracowane przez Polaków jest pod kilkoma względami lepsze. "To rozwiązanie dające czysty i powtarzalny produkt. Naszym celem jest umożliwienie powszechnego prowadzenia badań przy wykorzystaniu hodowli trójwymiarowych" - dodaje Krzykawski.

Obecnie krakowski start-up jest na etapie przygotowywania wniosku patentowego i poszukiwań inwestora. Naukowcy szacują, że wejście na rynek z gotowym produktem może nastąpić w ciągu ośmiu miesięcy od czasu rozpoczęcia inwestycji.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
pulsmedycyny.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także