
Zwyrodnienie plamki (AMD) jest jedną z głównych przyczyn ślepoty dorosłych - na świecie cierpi na tę chorobę ok. 25 mln ludzi. Możliwości leczenia tego schorzenia są ograniczone i dlatego ważna jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie objawów.
AMD jest to schorzenie części centralnej siatkówki (plamki żółtej) i związane jest z wiekiem. Jego efektem jest utrata widzenia centralnego a następnie ślepota.
„Obserwujemy zdecydowany wzrost wizyt pacjentów, u których diagnozujemy jako pierwsi AMD - mówi wicedyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach prof. Ewa Mrukwa–Kominek - ale mamy też dużo pacjentów, którzy od wielu lat zmagają się z tą chorobą. Zaalarmować powinny nas wszelkie nieprawidłowości w polu widzenia - wykrzywienie obrazu, jakieś poświaty wokół obrazu albo plama przed okiem, która się przesuwa razem ze wzrokiem. Pacjent chory na AMD może stopniowo obserwować utratę widzenia, ale może to być też proces bardzo szybki."
Nie jest pewne, jakie są przyczyny AMD. Pod uwagę bierze się czynniki genetyczne, spożywane z żywnością konserwanty i niezdrowy tryb życia chorych. Zauważono, że stopniowo obniża się wiek pacjentów i coraz więcej z nich zaledwie przekroczyło 50 rok życia.
AMD jest już uznawane za chorobę społeczną, a przewiduje się, że w ciągu 25 lat liczba chorych wzrośnie trzykrotnie. Kiedy pojawiają się niepokojące problemy ze wzrokiem, każdy może przebadać się samodzielnie za pomocą testu Amslera, który można wydrukować z Internetu. Pozwala on stwierdzić, czy w centralnej części pola widzenia nie występują wykrzywienia lub plamy.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyczny montaż THT z 99,4% skuteczności
System stereowizji opracowany przez inżynierów VissaviTech pozwala na skrócenie czasu montażu THT nawet do 4,7 sekund w przeliczeniu na komponent...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-